Употребата на думата „незаконни“ в устата на колеги работодатели звучи доста странно. Кой е законен и кой не е – това решава съдът. Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ Никола Николов, член на Управителния съвет на Българска фотоволтаична асоциация, по повод твърденията на някои протестиращи срещу поскъпването на тока, че то се налага заради незаконно присъединените ВЕИ централи за зелена енергия:
Ние също сме работодатели и много бързо сме си направили сметката, че при 5% или 10% разходи за електроенергия в себестойността на продукцията, при 20% увеличение, за каквото се говореше и каквото очевидно няма да бъде решението на КЕВР, това означава 2% увеличаване на цените на каквито и да е продукти.
Очевидно не е това проблемът. Не е проблемът цената на електроенергията. Проблемът е разходът за електроенергия, който се определя от наистина енергоемката българска икономика, инвестициите в енергийна ефективност, в намаляване разходите за електроенергия. Това е ключът. Българското правителство прави изключително активна политика в тази посока.
Не се увеличава цената на електроенергията, а на такса „задължение към обществото“, изтъкна Николов и определи отъждествяването на двете понятия като опит за манипулиране на общественото мнение.
Това е една добавка към цената на свободния пазар, каквато плащат и българските потребители. Българските потребители обаче плащат 52 лева към този момент, а бизнесът – 19. Това са част от грешните решения, вземани в миналото. Тогава аз не чух някой да протестира от колегите работодатели. Когато цената за българските граждани се увеличаваше, а тяхната намаляваше, те не протестираха. Някак си няма взаимност в отношението.
Според Николов ВЕИ секторът е „ненавистен“ в енергетиката, тъй като е прозрачен, частен и „наистина диверсифицира доставките на енергия в България“ и очевидно пречи на сериозните интереси в енергетиката.
Самите работодатели много добре знаят, че благодарение на нас България получава огромна квота безплатни въглеродни емисии, от които се възползват. Всяко едно от тези предприятия, които днес е протестирало, е ползвало такава безплатна квота. От друга страна, приходите на държавата от въглеродните квоти практически ще покрият цялата разлика между пазарната цена и преференциалните цени чрез продажбата им на платформата на ЕС.
Само след няколко години разходите за зелена енергия на българите ща бъдат равни по размер на тези за конвенционална, сподели
Николов.
/e-Razgrad/
Архив за 2015-2018 година