Лудогорието показа модерно животновъдство на официална делегация от Турция

Веднага след Българо-турски агро-бизнес форум в София вчера, зам.-министрите на земеделието на Турция Мехмет Данъш и на България Цветан Димитров бяха в Разград и областта, за да се запознаят с развитието на сектор „Животновъдство“ в региона. Зам.-министърът Данъш бе съпровождан от представители на този бранш в южната ни съседка, както и от представители на държавни институции, работещи в сектора. С тях пристигна и генералният консул на Турция в Бургас Ниязи Акйол. Заместник-министърът на земеделието, храните и горите на Република България Цветан Димитров съобщи, че двамата с турския му колега вече четири пъти са се срещали през последните месеци и са обсъждали възможностите за подобряване на стокообмена в животновъдната сфера, за пръв път обаче срещата е в България и за представяне на сектора е избрана столицата на Лудогорието.

Донесохте берекет за земеделците от региона, убеден съм, че той ще продължи и с подобряване на отношенията между бизнеса на двете държави“, каза областният управител Гюнай Хюсмен на двамата високопоставени гости, имайки предвид факта, че те пристигнаха в деня на първия сняг, съобщиха от пресцентъра на областната администрация. 

„Целта на двустранния форум вчера бе да се даде силен тласък на стокообмена между България и Турция, благодаря както на един от инициаторите за провеждането му – Кирил Домусчиев, който има инвестиции в този регион, а също и на областния управител за гостоприемството днес“, каза заместник-министър Димитров.
Заместник-министър Мехмет Данъш коментира, че на двата народа – българският и турският – най-много им отива думата „комшии“, и като държави с голям потенциал те трябва да го разгръщат. Той допълни, че за бизнеса в Турция съседна България е добър вариант за отваряне към Европа, а турският пазар с 80 милиона население, 30 милиона туристи и 4 милиона сирийски емигранти е огромен и България и Турция имат двустранна изгода да стимулират създаването на нови контакти между бизнес представители на двете държави.
Като продължение на тази теза, 12-членната делегация посети и се впечатли от видяното в две елитни ферми в региона – „Асотекс“ в село Севар, където се отглеждат 2500 крави и 2000 телета за угояване и „Агросис“ в село Веселец, където се използва американска система за развъждане на крави и телета.
/e-Razgrad/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.