Днес празнуваме Петровден. На 29-и юни Българската православна църква почита паметта на двама от учениците на Христос – Светите апостоли Петър и Павел.В традиционния български бит Петровден е един от най-почитаните празници през летния период. Според поверието празненствата днес са за предпазване от пожари, гръмотевици и градушки.
Според традициите в някои райони на страната Павловден се празнува отделно на 30 юни и се нарича Пальовден (от глагола паля). В народния календар Петровден се предшества от Петровите заговезни, които започват с първата седмица след Петдесетница. В този ден завършва постът и се отговява с младо петровско пиле.
Празникът съвпада с времето на жътвата и на него се работи, обикновено през първата половина на деня. В някои райони на Петровден се правят сборове. Месят се обредни хлябове и се ядат ранни ябълки – петровки. В много селища на този ден се колят курбани за светиите и се слага обща трапеза с песни и хора.
Традиционно е днес да се заколи жертвено животно в чест на светците, обикновено петел. Жертвоприношението му се свързва със запалването на огъня и съответно с омилостивяването на силите, които изгарят природата. Така свързаният с живота и смъртта петел символизира плодородието и продуктивността, заради което той често е жертва и в сватбените обреди, която ще осигури плодовитостта на брака. В Новия завет петелът става знак на разкаянието на Петър.
Честито на всички, които носят имената Петър, Павел, Петрана, Полина, Павлина, Петя, Камен и Кремена.
/e-Rszgrad/