Двойно сито за инвалидните пенсии

Освидетелстването за трудоспособността на българите да става след получаване на експертиза от две комисии – медицинска и социална, а не както е в момента, само от ТЕЛК-овете.
Такива нормативни промени е подготвил здравният министър д-р Петър Москов, обсъдил ги е със социалния и финансовия министър Ивайло Калфин и Владислав Горанов, и те са ги одобрили. Това съобщи д-р Москов пред „Труд“, навръх Европейския ден за протест на хората с увреждания.
Инвалидните пенсии са сочени за най-голямата пробойна в пенсионната система. По оценки на бизнеса от неправомерно отпуснатите годишно изтичат около 1 млрд. лева.
Идеята на промените на д-р Москов е да се раздели медицинската експертиза от финансовата част при освидетелстването. „Така лекарите ще дават обективна оценка за пораженията на заболяването, а социалното министерство ще изготвя другата част – т.е. каква социална и финансова подкрепа е нужна на българина според вече установения процент на работоспособност“, обясни д-р Москов. С промените лекарските комисии ще се увеличат (министърът не уточни с колко), но това нямало да доведе до признаването на повече хора за инвалиди.
„Ако освидетелстваният е адвокат, социалната комисия ще прецени дали констатираният от лекарите диабет или примерно това, че е с липсващ крайник, му пречи и доколко да изпълнява служебните си задълженията. И финансовата помощ, която ще се отпусне, ще се обвърже с резултата от тази констатация“, посочи д-р Москов. Просто казано социалните експерти ще преценяват индивидуално за всеки човек може ли да работи, нужна ли му е инвалидна пенсия и в какъв размер.
Категорично пациенти с една ръка, крак или око няма да се явяват повторно пред ТЕЛК, тъй като частите на тялото им няма как да се възстановят. А и здравната каса няма да плаща по 22 лв., с които за пореден път да установява, че българинът отново е с липсващ крайник.
Очаква се промените да станат факт до края на годината. /КРОСС/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.