81-годишен дядо стана петата жертва на телефонни измамници само през март в Лудогорието

Петима възрастни станаха жертва на телефонни измамници само през март в Лудогорието. Вчера в капана на комбинаторите попадна 81-годишен дядо от Исперих.
Телефонът в дома му звъннал около 18 часа. От слушалката прозвучала страшната вест за тежка катастрофа, в която синът му е счупил крак. За извършването на „животоспасяваща операция” възрастният мъж предал на непознато лице пред дома си 1940 лева, увити във вестници и найлонова торбичка. Два часа по-късно синът лично сигнализирал полицията за извършената измама.
Предната нощ, около 23 часа, по същата схема, само че за пострадала в катастрофа дъщеря, 74-годишна жена от село Балкански предала на непознато лице пред дома си 400 лева.
В почивните дни около Трети март капанът щракна за други три жертви. „Палмата на първенството” бе за измамник, който измъкна цели 5000 лева от възрастна жена, представил й се за лекар. Непознатият звъннал на 73-годишната баба от Исперих по пладне – около 14 часа навръх празника, че внучката й е претърпяла катастрофа и й предстои операция на крака. Жената предала необходимата сума на непознат, който се появил пред дома й и се представил за лекар в МБАЛ-Разград.
На 2 март около 19 часа телефонната слушалка вдигнала 87-годишна старица от Разград, за да научи, че внучката й е причинила ПТП, при което е загинало дете. За да я „освободи от ареста”, възрастната жена предала на непознат 3000 лева. А посред нощ – около 1.00 часа на 1 март измамниците разбудили по стационарния телефон 67-годишна жена от село Гецово, за да й кажат, че дъщеря й е причинила катастрофа с починало дете. На непознат пред дома си тя дала 600 лева. И по петте случая се водят досъдебни производства.
По повод зачестилите измами в Лудогорието, от полицията в Разград днес разпространиха статистика, според която от началото на 2015 година до момента са регистрирани 12 измами – само три от тях не са от типа „телефонни”. За периода юли 2014 г. – декември 2014 г. измамите са били 14. Три от престъпленията са разкрити, като процента на разкриваемост е 21,43 %. За същия период на 2013 г. са били извършени 12 бр. измами, от тях са били разкрити две.
Най-често измамите се извършват по телефона или чрез пряк контакт между извършителя и потърпевшия. За да не стига до измама, от полицията за пореден път разясняват подробно схемата: извършителите набират произволно избрани домашни телефонни номера, като напоследък това става през малките часове на денонощието. Разговорът започва с преправен глас, целта е припознаване с евентуален близък на жертвата. Впоследствие се включва съучастник, който се представя за длъжностно лице – следовател, разследващ полицай или лекар. И се иска парична гаранция на близък, причинил ПТП, при което има починало лице.
За довършване на престъплението се използват лица, които нямат пряк контакт с извършителите – предимно таксиметрови шофьори от региона или трайно безработни лица, публикували обяви за транспортни услуги в медиите.
Любопитно е, че се наблюдава тенденция на подбор на потърпевшите – предимно към възрастни хора, които лесно се доверяват и могат да бъдат бързо въведени в заблуда и после трудно могат да опишат измамника.
Въпреки активната работа на полицията по предотвратяването на този тип измами, те остават тревожен фактор в криминалната оперативна обстановка в региона.
Заради което от полицията напомнят отново хората да не се доверяват в никакъв случай, ако някой по телефона се представи за следовател, полицай, адвокат, лекар и поиска пари. И да намерят начин да се свържат с цитираните от измамника роднини и близки.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.