В първия ден на ноември цяла България отдава почит на народните будители. Денят е посветен на десетките българските просветители, книжовници и революционери, които със своя живот и дейност през вековете са допринесли за възраждането на българския национален дух.
Денят на народните будители се чества официално от 1922 година, когато министърът на народното просвещение Стоян Омарчевски внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители. Така на 28 юли същата година правителството на Александър Стамболийски определя 1 ноември за „празник на българските будители, ден за отдаване на почит към паметта на големите българи, далечни и близки строители на съвременна България“.
Празникът се чества до 1945 г., когато празнуването на 1 ноември е отменено от комунистическия режим. След дълго прекъсване, през 1992 година се възобновява традицията на празника. От 2002 г. пък се изпълнява ритуал по издигане на националното знаме пред парадния вход на Президентската администрация и извършване на тържествена смяна на караула.
Но кои са народните будители, чиято памет почитаме днес? Техният брой далеч не е определен. Но както казахме в началото, това са десетките българските просветители и революционери, които със своята дейност през вековете са допринесли за възраждането на българския национален дух и българската държава.
Като започнем от Свети Иван Рилски, Григорий Цамблак, Владислав Граматик и Димитър Кантакузин, минем през Петър Парчевич, Петър Богдан, Паисий Хилендарски, Неофит Бозвели, Неофит Рилски и братята Димитър и Константин Миладинови, за да стигнем до Георги Раковски, Васил Априлов, Васил Левски, Христо Ботев, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Иван Вазов Иван Богоров, Найден Геров и още десетки достойни деца на България.
/Dnes.bg/
Архив за 2015-2018 година