Проф. д-р Даниел Вълчев от Движение „България на гражданите“, което е част от Реформаторския блок, коментира местните избори като посочи три успеха и три кусура на реформаторите.
Според него, напук на негативните прогнози, РБ има успех в три неща:
Първо – Реформаторският блок запазил своята тежест като общински съветници.
Второ – успял е да предложим кметове, които са избрани.
И на трето място – не бива да се омаловажава това, че не само не се скарахме в РБ, а в над 90% от общините ние имаме единни листи, единни кандидати, посочи той в сутрешния блок на ТВ7 и добави:
Разбира се, че можеше да бъде и по-добре.
Три големи кусура:
Ние много късно заявихме ясно, че ще имаме обща регистрация.
На второ място – РБ няма много добре работещи политически органи. Изпълнителният съвет не функционира повече от година по някакви си причини, но така или иначе това в някаква степен попречи бързо и качествено да се вземат основните политически решения.
Трето – част от избирателите на РБ са хора, наистина реформатори, хора, които имат собствени възгледи за промени, и когато виждат, че една година главно се говори, а не се правят реформи, като че ли се появи не отдръпване, но скептично отношение.
Затова правилно е РБ да направи анализ както на изборите, така и на едногодишното управление и от там нататък да се вземат нормални, разумни и адекватни решения, каза проф. Вълчев.
Пледирам за това съответният политически орган на РБ да направи анализ на коалицията във властта по отношение. Не само на министрите, но и на зам.-министрите и дори областни управители. Не всеки човек стана за всичко, допълни той.
Важният въпрос, според Даниел Вълчев, е дали реформаторите ще вървят по пътя на една организация от болшевишки тип, или ще търсят хора, които ще надмогнат това и ще придобият една по-широка подкрепа.
ДБГ показа, че е възможно второто, допълни той.
Що се отнася до критиките на лидера на ДПС Лютви Местан и зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, насочени към изборните резултати на Реформаторския блок, Даниел Вълчев каза: Г-н Цветанов има свои възгледи за света. Ако толкова хора ги споделяха, той щеше да бъде лидер на партия, но той не е, очевидно не ги споделят толкова много хора.
Даниел Вълчев призна, че заявката му за президентските избори е шега.
България в момента има десен президент. Някой съмнява ли се, че Росен Плевнелиев е от автентичното дясно, каза той и добави, че друг е въпросът, че едни го харесват, а други не.
Въпросът е не дали България ще има ляв или десен президент. (Какъв ляв президент?! Тя левицата бере душа.) Тежкото решение е дали РБ ще бъде партньор, но и алтернатива на ГЕРБ, със собствени виждания за света, или ние ще се превърнем като една присъдружна организация като Тодор-Живковите земеделци. Според мен, това повечето хора не биха оценили като правилно, коментира Вълчев.
Той смята, че собствена кандидатура на реформаторите би била доказателство именно за това, че РБ може да бъде партньор, но и алтернатива на ГЕРБ.
Нищо лошо няма РБ да има собствен кандидат за президент, ако има самочувствието, каза той и добави, че това „не е шега работа“, тъй като самият Борисов е силна фигура с харизма. /КРОСС/