МВР и депутатите от транспортната комисия в парламента обмислят идеята да бъде криминализирано организирането на гонки, както и възможността да бъдат наказвани и участващите в залаганията, които съпътстват гонките.
За това съобщиха началникът на пътната полиция Бойко Рановски и председателят на Комисията по транспорт в Народното събрание Гроздан Караджов.
В готвения нов пакет от промени в няколко закона, които да спрат системните нарушители в пътя, трябва да намери място криминализирането на тези, които вземат участие в автогонките, каза пред БНР Караджов. Очаква се през септември този законопроект да влезе в Комисията в Народното събрание.
На пресконференция днес началникът на отдел „Пътна полиция“ в ГД „Национална полиция“ комисар Бойко Рановски посочи, че работна група с представители на МВР, МРРБ и Министерство на транспорта подготвят спешни мерки за бързо подобряване на пътнотранспортната обстановка. Предвижда се спиране на автомобилите от движение и отнемане на регистрационните номера при тежки инциденти и доказана вина, по-строги мерки спрямо неправоспособните водачи и тези, употребили алкохол, както и бързо заплащане на глобите при нарушения.
Една от мерките, които столичният КАТ предвижда, за да се намали травматизмът по улиците, е в началото на всяка пешеходна пътека да бъде слаган надпис „Погледни наляво“, съобщи шефът на Столичната пътна полиция Тенчо Тенев.
Общинските камери не могат да бъдат използвани за установяване на нарушители на движението по пътищата, тъй като те не са част от системата на МВР, обясниха още от пътната полиция.
От началото на годината на територията на страната са станали 3 994 пътнотранспортни произшествия, при които са загинали 368 души, а 4976 са ранени. В сравнение със същия период на миналата година катастрофите са с 88 повече, загиналите са с 5 по-малко, а ранените с 200 повече. Най-много пътни инциденти стават в големите градове, като най-сложна е обстановката в Пловдив. Там има най-много загинали и ранени, съобщи още комисар Рановски. /КРОСС/
Архив за 2015-2018 година