Може да има проверка за картел и при млякото

Нова проверка за картел – този път за пазара на мляко, може да започне Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). През почивните дни земеделският министър Десислава Танева съобщи, че предлага да започне такова разследване. Повод за него са съмненията на животновъди, че мандрите изкуствено свалят изкупните цени. Фермерите от години се оплакват, че прекупвачите масово предлагат значително по-ниски цени и така обезсмислят производството на мляко, пише „Сега“.

„Към момента нямаме получена информация от земеделското министерство. Но ако те ни изпратят данни за евентуалните си съмнения, ние можем да започнем проверка“, каза пред в. „Сега“ говорителят на КЗК Марио Гаврилов. Той добави, че в последните години комисията често е получавала подобни сигнали от фермери, но до момента нито един от тях не е изложил писмено своите аргументи. „За да започнем проверка, трябва първо да проверим подадената при нас информация“, обясни Гаврилов.

Според председателя на Съюза на говедовъдите Михаил Михайлов проверки за картел трябва да се направят и в други сектори освен при горивата. „В момента изкупните цени на млякото в Южна България се движат в рамките средно между 60-62 ст. за литър, в Северна България са някъде около 50-55 стотинки. Това не са нормални цени“, възмути се той. Сметките показвали, че себестойността на млякото е 65 ст. за литър.

Последният анализ на сектор мляко, който бе направен през 2010 г. от КЗК, показа значителни дефекти на пазара. Търсенето и предлагането, както и определянето на цените към момента не се е променило особено, твърдят експерти. Анализът тогава показа, че секторът на производство на мляко е силно раздробен и на пазара има стотици малки ферми с незначителен брой крави – в рамките на 1 до 20 на ферма, което ги прави неефективни. Раздробените стопанства не са пазарна сила и това ги прави зависими от изкупвачите и преработвателите.

Върховният административен съд (ВАС) потвърди окончателно решение на КЗК за картелно споразумение за доставка на самолетни билети за държавната администрация. Решението на комисията е от 2012 г., когато антимонополният орган наложи санкции заради неправомерно договаряне на цени. Вчера ВАС потвърди глоби от 47 280 лв. на „Бългериан ВИП травъл“ ООД и 48 480 лв. на „Хорнит“ ООД. Обществената поръчка с възложител министъра на финансите е за сключване на рамков договор с шест дружества за доставката на самолетни билети за служебни пътувания в страната и чужбина. Прогнозната стойност на поръчката е 30 милиона лева. Според анализа на КЗК при трима от участниците ценовите оферти в голямата им част са напълно идентични (до третия знак след десетичната запетая). И тримата участника получават винаги еднакъв брой точки за класиране. Въпреки идентичния фактически състав по отношение и на трите фирми обаче според съда сходствата в ценовата оферта на „Юпитър Травел“ АД („Астрал Холидейз“АД) не са достатъчни за установяване на участие на дружеството в картел с другите две ответни дружества. Санкцията на тази компания, наложена от КЗК, беше в размер на 2 818 800 лв.
Cross.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.