Дни след като официализира медийната си собственост, депутатът от ДПС Делян Пеевски започна да вади на светло и останалата част от бизнеса си. Според източници от ДПС, с които Mediapool разговаря, в началото на политическия сезон той ще обяви, че напуска парламента.
Една от най-строго охраняваните тайни в държавата – за собствеността на „Булгартабак“ – вече започва да се разбулва, след като Пеевски легализира участието си в компанията. Това е станало след сделка на майка му Ирена Кръстева през август за изкупуване на фирмата „Табако Инвестмънт“ на Петър Манджуков, която има 5% дял в „Булгартабак“. Новият собственик на това участие в „Булгартабак“ е фирмата на Кръстева „НСН Инвестмънт“, учредена в средата на юли т.г. На 18 август Кръстева безвъзмездно прехвърля на сина си 90% от „НСН Инвестмънт“
От 27 август Пеевски е съсобственик в още две компании, учредени от майка му само преди месец – „Био уотър“ и „Био уотър инвестмънт“.
Всички дружества са регистрирани на адреса на редакциите на вестниците „Телеграф“ и „Монитор“ – София, ул. „Екзарх Йосиф“ 119. Те са с по 10 хил. лв. капитал, внесен по набирателни сметки в Първа инвестиционна банка.
Може да се предположи, че Пеевски ще официализира собствеността си и в още компании, за които се смята, че са под негов контрол, но като собственици са вписани подставени лица или офшорни фирми. Сред тях са едни от най-големите компании в строителния бранш.
Сделките стават в контекста на разместване в бизнеса на семейството. Обикновено майка на Пеевски Ирена Кръстева прехвърля дялове на сина си.
Изненадващият ход с легализирането на Пеевски като бизнес магнат най-вероятно е свързан с приближаването на момента, когато той официално ще напусне парламента. Както Mediapool писа миналата есен, изпращането на бившия евродепутат от ДПС Метин Казак за посланик в Катар може да се окаже част от по- голям сценарий, свързан с оттеглянето на Пеевски в същата държава. Според източници на Mediapool официалната раздяла на Пеевски с политиката ще бъде обявен след откриването на новата парламентарна сесия през септември.
Предстои да се види дали решението е да остане тук и да си остане персоналният посредник на Ахмед Доган в уреждане на политически и бизнес сделки, както и при кадрови назначения, каквато роля се твърди, че изпълнява до този момент. Той би могъл да запази тази функция и ако формално се изтегли извън страната.
Ако Пеевски напусне парламента, ще изпълни предписанието на премиера Бойко Борисов, който неотдавна заяви, че ДПС ще стане приемлив партньор за разговори, ако Пеевски не е народен представител. Това най-вероятно означава, че съюзът ГЕРБ-ДПС, демонстриран при ключови гласувания в парламента, вече ще може да се „легализира“. Близкият до ГЕРБ Институт за дясна политика препоръча през юни ДПС да се раздели със „знакови лица“, за да влезе във властта.
Излизането на светло на бизнеса на Пеевски става и на фона на предложението на финансовия министър Владислав Горанов за смекчаване на рестрикциите срещу офшорките за правене на бизнес у нас. /КРОСС/
Архив за 2015-2018 година