В София се надяват да възобновят отслабените икономически връзки с Москва, която е основен доставчик на газ за страната, и при това да не „оскърби” Анкара. Перспективите за подобен компромис обаче не са ясни, пише анализатор на AFP, цитиран от РИА Новости.
В знак за затопляне на отношенията с Русия миналата седмица в София се състоя заседание на Междуправителствената руско-българска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. Това е първата среща на комисията след прекратяване на проекта „Южен поток” през 2014 г., се отбелязва в публикацията.
„България е единствения член на НАТО и ЕС, който получава почти целия природен газ от Русия през Украйна, и сега използва ситуацията, за да предложи още една сделка – строителство на база за разпределение на руски газ в Европа през България”, пише AFP.
Според анализатора, сближаването с Русия също така може да помогне на България „да стимулира туристическата индустрия”, отчитайки че София вече обеща да облекчи визовия режим за руснаците. В публикацията се отбелязва, че София в продължение на 45 г. беше най-близкият съюзник на СССР. Общественото допитване, направено през март миналата година, показа, че 61% от българите се отнасят положително към Русия дори на фона на критиките на Запада поради присъединяването на Крим, отбелязва авторът.
Опитвайки се да оправи отношенията с Москва, София „върви по тънък лед”, тъй като в същото време се опитва да запази приятелски отношения с Анкара: България разчита на помощ от Турция в предотвратяването на притока от мигранти през общата граница с дължина от 275 км. След като турските военни свалиха руския Су-24 в небето над Сирия, отношенията между Русия и Турция силно се влошиха, и не е ясно ще успее ли България да запази баланса в отношенията с двете страни, счита анализаторът. /КРОСС/
Архив за 2015-2018 година