От Лондон Борисов поиска 30 млрд. евро за инфраструктура в „райското място“ Западни Балкани

За изграждане на транспортна, железопътна и дигитална инфраструктура на Западните Балкани по приблизителна сметка са необходими 30 млрд. евро. Това обяви премиерът Бойко Борисов на откриването на третия инвестиционен форум на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕВРБ) за Западните Балкани, на който днес в Лондон се предвижда да се подпишат седем нови споразумения.

Пред инвеститори, банкери и политици от Борисов презентира карти на транспортните коридори 4, 8 и 10, както и на ж.п. инфраструктура и подробно обясни откъде минават пътищата. Министър-председателят показа как коридор номер 10 тръгва от Азия, минава през Истанбул, София, Белград, Будапеща, Загреб, Любляна и стига до Европа, а от него по коридор 4 може да се иде и до Солун.

За сравнение той каза, че по време на войните в региона са похарчени около 50 млрд. евро. И обяви, че всичко може да бъде построено в следващите 7-8 години, ако има ясен план и финансиране. От думите му се разбра, че то може да дойде от банки като ЕБВР, „някой грант от Юнкер, кофинансиране от държавните бюджети“.

От Лондон Борисов поиска 30 млрд. евро за инфраструктура в „райското място“ Западни Балкани© Здравка Андонова
„Когато ги има тези транспортни коридори, до всяка една столица ще може да има достъп с жп линия и магистрала и съответно интернет“, каза Борисов. Пред форума той представи Западните Балкани като „райско място за инвеститорите“ и изброи „добър климат, зелени енергии, животновъдство, електроника, туризъм“. Борисов акцентира, че за дигитална инфраструктура са нужни 5 млрд. евро.

От лидерите на страните от Западните Балкани – премиерите на Сърбия Ана Бърнабич, на Черна гора Душко Маркович, на Албания Еди Рама и на Македония Зоран Заев, на Косово Рамуш Харадинай и председателстващият председателството на Босна и Херцеговина Денис Звиздич, които са на форума, българският министър-председател поиска до 1 март да имат готовност да представят приоритетните за тях проекти и как искат да бъдат финансирани. Тогава в София е председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер, за който Борисов каза, че се надява да обещае някой грант.

„Крайно време е да говорим за цифри, срокове и кое кога е ще стане“, каза Борисов. От думите му се разбра, че може да има инвеститорки интереси от Китай, Турция и Русия, но това си било „нашата Европа“ и парите трябва да дойдат от там. Той даде пример за важността на региона като обясни как при разговор премиерът на Великобритания Тереза Мей обявила, че излизат от Европейския съюз (ЕС), но не и от Балканите.

От своя страна председателят на ЕБВР Сума Чакрабарти каза, че трябва да се работи за т.нар. мека свързаност между страните от Западните Балкани, т.е. да се създадат необходимите условия за единен инвестиционен пазар с цел улесняване на чуждите инвестиции. Той поиска и електронна платформа, която да свързва търговските камари на страните.

От българската страна на форума участват транспортният министър Ивайло Московски и председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев.

Dnevnik.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.