Какво влиза в сила от 1 януари

Промени в осигуровките, правилата за пенсиониране, детските надбавки, нови цени на водата, природния газ и роуминга в ЕС – това са част от последиците от промените в нормативната уредба, които влизат в сила в първия ден на новата 2018-та година. Осигуровките за пенсия и възрастта нарастват
От началото на 2018 г. влизат в сила нови по-строги изисквания за пенсиониране. В най-масовия случай за трета категория труд изискването за жените е да са навършили 61 г. и 2 м., а осигурителният им стаж да е 35 г. За мъжете изискването за възраст е 64 г. 1 м., а за осигурителен стаж – 38 г. 6 м.

Увеличава се осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ с общо един процентен пункт.
Увеличава се минималния осигурителен доход (МОД) по основни икономически дейности и квалификационни групи професии средно с около 6.8%.
Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица се променя на 510 лв. Отпада диференцираният минимален месечен размер на осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съобразно облагаемия им доход.
Увеличава се минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители от 300 на 350 лв.
Увеличава се месечния размер на минималната заплата за страната от 460 лв. на 510 лв.
Увеличава се минималният дневен размер на обезщетението за безработица – от 7.20 лв. на 9 лв. и се определя максимален размер – 74.29 лв.
Отпада възможността за получаване на обезщетение за временна неработоспособност след прекратяване на правоотношението.
Променят се изискванията за право на парично обезщетение за безработица. Право на тях имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването.

Повече семейства ще получават детски надбавки
Увеличава се размерът на обезщетението за отглеждане на малко дете от една до двегодишна възраст – от 340 лв. на 380 лв.
Увеличава се достъпът до получаване на детски надбавки. Размерът на месечните помощи за отглеждане на едно дете в семейството е 40 лв., за две деца – 90 лв., за три деца – 135 лв., за четири деца – 145 лв, а за всяко следващо се добавят 20 лв.
Средномесечният доход, който дава право на детски надбавки се увеличава от 400 на 450 лв.

Удобства при винетките
Влиза в сила тримесечната винетка. Цената на стикера ще бъде 54 лева. Освен това започва да се прилага и новото правило, според което годишната винетка ще е валидна 12 месеца от датата на купуването ѝ, а не както бе досега – до 31 януари на следващата година.

Магистралата между Димитровград и Ниш става платена
От днес за преминаване по автомагистралата между градовете Димитровград и Ниш в Сърбия ще се заплаща. Цената за лек автомобил е 190 сръбски динара на посока (3.13 лева по днешния курс). Таксите могат да се плащат в брой в левове и в евро, както и с банкова карта.

Нови правила за роуминг в ЕС
Евросъюзът ще направи поредна крачка към намаляването на цените на услугите в роуминг. През юни 2017 г. отпаднаха таксите, а горната граница на цените за пренос на данни стана 7.7 евро за GB. От днес таванът на цените вече е 6 евро за GB. Според одобрения от Брюксел план горната граница трябва да стане 4.5 евро за GB от 1 януари 2019 г., 3.5 евро за GB от 1 януари 2020 г., 3 евро за GB (от 1 януари 2021 г.) и 2.5 евро за GB от 1 януари 2022 г.

Промени в работата на администрацията
Агенцията по вписванията ще администрира Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Към Търговския регистър ще бъдат добавени нови функционалности, чрез които юридическите лица с нестопанска цел ще могат да подават документи. Регистърът ще бъде обща електронна база данни, съдържаща обстоятелствата, вписани по силата на закон, и актовете обявени по силата на закон, за търговците и клоновете на чуждестранните търговци, юридическите лица с нестопанска цел и клоновете на чуждестранни юридически лица с нестопанска цел. Новото му наименование е Търговски регистър и Регистър на юридическите лица с нестопанска цел. Осигурява се възможност юридическит елица с нестопанска цел да подават документи във всяка служба по регистрация, независимо от седалището и адреса на управление. Документи ще могат да се подават от всяка точка на света по електронен път при наличието на валиден електронен подпис.

Водата поскъпва в 20 града
Цената на водата в 20 града се повишава от днес, макар поскъпването да е малко по-малко, отколкото се планираше първоначално. В София повишението е с 8.9%, във Враца – с 13%, в Ямбол – със 17.9%, в Перник – с 4.9%, в Русе – с 5.7%, в Силистра – с 6.4% Всички цени могат да бъдат видени в сайта на КЕВР тук.

Природният газ поскъпва с 2.82% до 352.91 лв. на 1000 куб. м или 33.17 лв./MWh (без акциз и ДДС). Незначителната корекция не води до поскъпване на свързаните с цената на природния газ цени на парното и на топлата вода. Те остават без промяна.

Нови нормативни актове
Влиза в сила новият Закон за концесиите. Първоначалният му вариант беше подготвен още преди две години, впоследствие беше блокиран от президентско вето преди парламентарните избори през пролетта и след това процедурата започна отначало. Основните промени са свързани със срока на концесиите – те няма да могат да се възлагат за повече от 35 години, а евентуални удължавания ще се допускат за най-много още 12 години. Извън този закон са концесиите за минерални води, подземни богатства и морските плажове.
Dnevnik.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.