Необичаен цъфтеж на планктона намалил рибните запаси в Черно море

Необичаен цъфтеж на планктона, който тази пролет направи морето тюркоазено синьо, намалил рибните ресурси в Черно море. Явлението ограничава прозрачността и кислорода, като лишава и от слънчева светлина, твърдят специалисти.

„Феноменът, който „оцвети“ морето в наситено изумрудено синьо, не бе наблюдаван досега. Все още не се знае дали става въпрос за химична, биохимична или биологична реакция. Учените на този етап не споделят каква е истината или просто не я знаят“, заяви за БТА Йордан Господинов, изпълнителен директор и представляващ Асоциация на риба и рибни продукти.

Едно от неговите предположения за необичайно слабия улов също е липсата на нормален цъфтеш на планктона, който оставил рибата без храна и по-голяма част от екземплярите останали малки.

„Хранителната верига започва с планктона. Него го яде прословутата цаца, с която се хранят по-големите риби – сафридът, леферът и паламудът. Всъщност така се затваря веригата“, разясни Господинов.

Подобно застрашително намаляване на размера се наблюдавало тази година и при хамсията, черонокопа, сафрида. В същото време според част от рибарите в Бургаско обяснението за тревожния улов на цацата е в увеличената популация на делфините. Те пресмятат, че един делфин изяжда по около 20 кг риба всеки ден.

От Асоциацията отхвърлиха тази информация, а според тях по-скоро нова за нашите води медуза също била една от причините за малкото риба. Ставало въпрос за така наречената гребеновидна медуза, която се размножавала много бързо и изяждала планктона, с който се хранела цацата. Високите температури на водата също се отразили неблагоприятно. Водата била топла до края ноември и това прогонило проходните риби, които идвали от Босфора – лефер, чернокоп, паламуд, зарган.
Dnevnik.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.