Дронове да откриват горски пожари в начална фаза е нова инициатива на 9 институции от Гърция, България и Кипър. Водещ партньор е Университетът в Патра (Гърция), а от българска страна участват Русенски университет „Ангел Кънчев“ и Дирекция на Природен парк „Русенски Лом“. Проектът е съфинансиран от Европейския съюз и националните фондове на държавите участващи в програмата за транснационално сътрудничество Interreg V-B „Балкани-Средиземно море“ 2014-2020.
Различните дронове ще бъдат екипирани с термални и оптични камери и ще позволяват откриването на източници на топлина и дим от голяма височина, както и точното гео-рефериране на събитието и предаването на информацията за него към наземен команден център. В рамките на проекта ще се проведат демонстрации на разработените системи и обучения за различните заинтересовани страни.
Системата, разработена в рамките на проекта THEASIS, ще бъде приложена за три горски масива разположени от най-северната до най-южната част на балкано-средиземноморския регион. Тя ще обхване общо около 21 200 ха гори, част от екологичната мрежа Натура 2000. Проектът ще покрие около 0.22% от общата горска площ, като се предвижда до 2023 г. да се обхване 1%.
Тестването и изследването на функционалността на системата ще се извърши на територията на Природен парк „Русенски Лом“. Дирекцията ще постави оборудвана стационарна кула за наблюдение и пожароизвестяване на горската си територия.
Експерти ще извършат актуален анализ на релефа и типовете хабитати. Информацията ще бъде необходима за да се създаде дигитален модел за оценка на риска от възникването на горски пожари. Прегледът на превантивните мерки за горски пожари ще бъде включен в анализ на разходите и ползите от различните представени алтернативи. Дирекция на Природен парк „Русенски Лом“ ще създаде информационни материали и ще организира обучения за местни и регионални власти.
Arenamedia.net