Юнкер след обявената независимост от Каталуния: Не искам Европейският съюз да има 95 държави-членки

Лидерите в Европа и по света застанаха зад централното правителство в Испания, след като вчера каталунският парламент обяви независимост на областта от Мадрид. След това премиерът на Испания Мариано Рахой оповести намеренията си да разпусне парламента, да отстрани от длъжност каталунския лидер и да свика предсрочни избори в областта. Демонстрации в подкрепа и против независимостта продължиха до късно през нощта. В събота се очакват нови шествия, включително в Мадрид под наслова „За единството на Испания и конституцията“.

Кризата започна на 1 ноември с референдум за независимост, който испанските власти обявиха за незаконен.

Политическата несигурност се следи от близо от международната общност и особено от ЕС, тъй като потенциалната независимост на Каталуния би представлявала най-сериозната заплаха пред единството на блока откакто Великобритания взе решение да го напусне през юли 2016 г.

Следвайки официалната позиция на ЕС, че спорът с Каталуния е вътрешен въпрос за Испания, председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че декларацията на каталунския парламент не е променила нищо. Испания „остава нашият единствен събеседник“, увери полският политик.

От своя страна председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер предупреди, че Общността „не се нуждае от още пропуквания и разделения“.

„Не трябва да се намесваме във вътрешния дебат на Испания, но не искам ЕС да има 95 държави-членки в бъдеще“, каза Юнкер.

Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни също отхвърли каталунската независимост. В социалната мрежа „Туитър“ италианецът подчерта, че нито една държава от Общността „няма да признае тази декларация“.

Германия – най-силната икономика в Европа, заяви подкрепата си за единството на Испания и подчерта, че не признава едностранното обявяване на независимост на Каталуния.

Френският президент Еманюел Макрон също застана зад Рахой и испанското правителство. По време на визита във Френска Гвиана той заяви:

„Имам един партньор в Испания и това е премиерът Рахой. Върховенството на закона ще надделее в Испания с конституционните правила. Той иска да гарантира, че те са спазвани, и в това има моята пълна подкрепа“.

Великобритания „не признава и няма да признае“ решението на каталунския парламент за обявяване на независимост, каза на свой ред говорител на премиера Тереза Мей.

Реакция имаше и отвъд Атлантическия океан. Държавният департамент на САЩ заяви, че счита Каталуния за „неделима част от Испания“ и изрази подкрепа за Мадрид за запазването ѝ като „силна и единна“ страна.

Испания остава важен член на Алианса, а Каталуния е вътрешен въпрос, който трябва да се разреши в рамките на испанската конституция, заяви представител на НАТО.

От своя страна, премиерът на Канада Джъстин Трюдо каза, че неговата страна „признава само една единна Испания“. Той призова за започване на преговори в съответствие със законовата рамка, Конституцията на Испания и съгласно принципите на международното право. По думите на Трюдо, дискусиите трябва да се реализират в условията на мир и спокойствие.

Турция също изрази мнение, че Испания трябва да остане единна. В интервю за турския „Канал 24″ турският министър по въпросите на Европейския съюз Омер Челик определи като „неправилно“ решението на каталунския парламент да обяви независимост.

Cross.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.