През лятото на 1887 г. училищният инспектор за Разградското окръжие, възпитаник на Пражката политехника и активен общественик Анание Явашов организира първите в нашия край археологически разкопки на мястото, известно тогава като Хисарлъшката могила. Явашов публикува резултатите, а с намерените материали урежда малка експозиция в сградата на Мъжката гимназия. Така са положени основите на музейното дело в Разград.
В тази връзка е организираната от Регионалния исторически музей национална научна конференция „Културното историческо наследство – памет за бъдещето”, с която институцията ще отбележи 130-годишнината от началото на музейното дело в града. Форумът ще се състои на 5 и 6 октомври 2017 г., като научните доклади ще бъдат изнесени в първия ден.
На пресконференция днес музейните специалисти представиха събитието. Конференцията ще бъде официално открита на 5 октомври от 10:30 часа в конферентната зала на Интерактивния музей в АР „Абритус”. След откриването участниците ще поднесат венец пред паметника на акад. Анание Явашов. Форумът е разделен на два панела, като единият обхваща доклади от раздел „Археология”, а вторият – доклади на историческа и етноложка тематика. Научен ръководител на конференцията ще бъде проф. д-р Диана Гергова, като тя ще председателства и работата на секция „Археология”. Работата на секция „История и етнология” ще продължи в конферентната зала на комплекс „Лес” и ще бъде водена от доц. д-р Джени Маджаров, завеждащ катедра „Етнология” в Историческия факултет на СУ „Климент Охридски”. Тематиката на докладите е изключително разнообразна, а участниците са от научни институти от цяла България: Софийски университет, БАН, Велико Търново, Шумен, Русе, Велики Преслав, Попово, Варна и др.
Докладите от научната конференция ще бъдат публикувани в сборник.
/e-Razgrad/
Архив за 2015-2018 година