Полският премиер от България: Някои в по-старите членки се опитват да делят и да разбият ЕС

Не бих раздели държавите на послушни и непослушни, а на дисциплинирани и недисциплинирани. Това каза министър-председателят Бойко Борисов след срещата в Министерски съвет с полския премиер Беата Шидло.

„Беата е свидетел на Еврпейския съвет колко пъти се поставя въпросът за спазването на приоритетите и колко държави ги спазват. А те са до 3% бюджетен дефицит и до 60% външен дълг. Ако това се спазва, няма да изпаднем във финансова криза. Така че България си е написала домашното и спазва стриктно правилата. Многократно сме казвали, че единството е единственият положителен изход за Европейския съюз. Добрият тон, толерантният тон и компромисите винаги водят до по-добър резултат“, посочи българският премиер.

„Кохезията трябва да продължи. В Полша, Чехия, Унгария, Словакия, България е видимо как държавите се промениха към добро на базата на кохезионните фондове . Ние сме длъжни да кажем едно голямо благодаря на държавите-донори и да отчетем тези приноси към нас. Ако искаме Европа да е силна и единна, ние не трябва всеки ден да си го натякваме, а да продължим с кохезията и с помощта – те на нас, ние на Балканите, за да има един действително силен общо европейски пазар и общност“, коментира още Борисов.

От своя страна Шидло обяви:
„Посланието на нашата част на Европа, особено на нас – премиерите на България и Полша, е единство и солидарност. Ние разбираме колко е трудно да се борим за сигурност и свобода, защото всички наши страни са имали тежки моменти в историята си и ценим присъствието си в ЕС днес. Както каза премиерът Борисов – ние в историята си е трябвало да извършим много усилия, да направим реформи, да се откажем от много неща, но нашите народи и нашите страни успяха да се справят. И ние сега сме сигурни страни, отворени страни, които искат да изграждат бъдещето си върху стабилни основи. Това е нашето послание“, коментира Беата Шидло.

„Ние няма да позволим да бъдем разделени, защото ЕС е безценен за всички нас. За да бъде единен и да може да се развива, той трябва да бъде сигурен дом за своите граждани. За да остане това така, ние всички като мъдри ръководители трябва да помним важните неща. Ние искаме единство. Всяка от страните-членки има свои проблеми, това е естествено. Всеки от нас иска неговата страна да се развива възможно най-добре. Примерът на нашите страни от този регион показва, че мъдрата политика в сферата на икономиката, сигурността на гражданите, носи добри резултати. И днес България е страна, която може да се похвали с чудесни резултати в икономиката, както и Полша, което е една от най-бързо развиващите страни в ЕС. Това са постижения, с които се гордеем и можем да покажем като пример, но искаме целият ЕС да се развива по този начин. А за да може да се случи това трябва преди всичко да бъде сигурен, обединен и солидарен“, допълни още тя.
„Всички тези политици и среди, които искат да делят ЕС, всъщност се стремят да го разбият, а ние искаме сигурност, отвореност, разширяване“, подчерта полският премиер и отправи критика към по-старите държави-членки.

Шидло говори и по общия проблем, поставен пред Полша и България от френския президент Еманюел Макрон – т.нар. социален дъмпинг за Франция, която иска да ограничи наемането на чужди граждани през чужди фирми.
„С премиера Борисов ще се подкрепяме в търсенето на компромисен проект на директивата за командированите работници, който да е приемлив за нашата част на Европа.
От своя страна пък Бойко Борисов пък отново повдигна темата за разширяването на Европейския съюз на Западните Балкани.

„Благодаря за признанието, че България е най-добрата външноевропейска граница, шенгенска. Благодаря и за доверието, че по време на нашето председателство можем да сложим на масата перспективата на Балканите“, обърна се Борисов към полския си колега.

„Що се касае до Балканите всички имаме разбирането, че ако младите хора, работната ръка, нямат подкрепа и перспектива, те ще отидат в посока Западна Европа… Затова много внимателно, с много такт и убеждения, и разговори, взаимни компромиси и мотивирано убеждаване на колегите в ЕС трябва да дадем перспектива на Балканите. Най-вече за хората, които работят и живеят там, за младите хора. В противен случай всичко това отново ще бъде изнесено в посока, където са по-високи заплатите и неравенствата и разликите ще стават по-големи“, коментира той.

„Рецептата е присъединяване, свързаност, туризъм, култура, бизнес. Ние с Полша сме минали по този път и е видима разликата в нашите страни след присъединяването към ЕС“, добави той.

„Разговаряхме на дълго за срещата ми с френския президент. Беате ми благодари, че защитихме Полша, но с компромиси. Категорични сме, че трябва да положим усилия там, където сме се забавили и имаме по-лоши показатели, за да остане Европа единна и да няма скорости. В същото време трябва да убедим нашите колеги, че правим всичко възможно да го постигнем“, посочи още премиерът Борисов.

„С общи усилия да работим така, че от Албания да Черно море Балканите и всички ние да се чувстваме равноправни членове на ЕС“, каза още той.

„Основният принцип за единност може да ни помогне много“, посочи Борисов и обяви, че двете страни ще се борят взаимно за удължаването на живота на топлоелектрическите си централи.

„И България, и Полша, при спазването на всички екологични норми и имайки предвид нашата зависимост от въглищата и енергетиката, максимално ще се опитаме да продължим живота на топлоелектрическите централи и миннодобивната промишленост. Благодаря, че колежката се съгласи да работим заедно пред ЕК“, допълни той.
Cross.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.