Анализ на причините за слабите резултати в образованието ще изготви областната администрация

Анализ на причините за незавидните позиции на Лудогорието в националното външно оценяване и държавните зрелостни изпити ще подготви областната администрация, стана ясно след срещите на областния управител Гюнай Хюсмен с директори на училищата в региона. В него бъдат включени и предложенията, които училищните ръководства направиха по време на дискусиите, а документът ще бъде изпратен в Министерството на образованието.Домакин на последната дискусия днес бе ОУ „Никола Икономов“ в Разград. В нея участваха началникът на РУО-Разград Атанас Дончев, Живка Димитрова от РУО, началникът на отдел „Образование“ в община Разград Елка Драмалиева, училищни директори от общините Разград, Лозница, Цар Калоян и Самуил.
Макар все още да няма обобщение на регионално и национално ниво на резултатите от външното оценяване и зрелостните изпити, по-голямата част от директорите обявиха, че оценките на учениците им са по-добри в сравнение с миналата година. По-слаби са по математика – коментираха те, уточнявайки, че учебните програми не са съобразени с възрастта на децата и задачите тази година са били трудни.
Както и на останалите две срещи с училищни директори, бе обсъден въпросът с децата билингвисти, които поради недоброто владеене на книжовния български език по-трудно усвояват учебния материал. Областният управител Гюнай Хюсмен отново апелира в училищата да се говори на официалния български език с изключение на часовете по чужди езици и майчин език. Директори споделиха, че част от учениците със затруднения в общуването на български език идват от съседни административни области.
Част от училищата имат сериозни проблеми с материалната база, стана ясно по време на разговора. ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ продължава да няма собствена сграда, ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“ и ОУ „Н.Й.Вапцаров“ са без физкултурен салон. За ремонт е закритият басейн в ОУ „Ив.С.Тургенев“, заедно с община Разград ще търсим варианти за това, заяви Г.Хюсмен и призова директорите на останалите училища в Разград да подготвят писма за подкрепа за реализацията на този проект, тъй като децата от целия град ще могат да ползват съоръжението, когато то отново заработи. Покривите на СУ „Христо Ботев“ и ПГИ „Робер Шуман“ се нуждаят от спешни ремонти, за гимназията вече има одобрен проект. Ремонти извършваме предимно с пари от училищните бюджети, не ни достига дофинансирането от общинските бюджети, заявиха повечето от директорите.
В част от професионалните гимназии децата идват, за да изучат професия и акцентът за тях не са изпитите по общообразователните предмети, обясниха още педагозите. Някои от професиите са много търсени от потенциалните работодатели и вече има и положителни примери, в които фирми осигуряват стипендии, възможности за практика и по-късно назначаване на работа на специалисти, от които имат нужда. От тази учебна година такива условия осигурява „Биовет“АД за ученици от ПГХТБТ „Мария Кюри“.
Проблемът с отпадането на безплатния транспорт за учениците от други общини също се оказа общ за няколко от директорите. Това е законово регламентирано, но затруднява родителите с по-малки финансови възможности, а в училищните бюджети също няма предвидени средства за такъв разход.
Сред причините за слабите резултати на част от учениците и на тази среща бе изтъкната незаинтересоваността на родителите, част от които са в чужбина и децата им се самоотглеждат или за тях се грижат възрастни роднини.
Ще направим всичко за подобряване на комфорта на вашата работа, образованието е приоритет за правителството на Бойко Борисов, бъдете сигурни, че каквото е казал, той ще го изпълни, категоричен бе областният управител пред училищните директори. Той призова директорите да не се притесняват да поставят проблемите, свързани с по-доброто образование на децата на Лудогорието. „Вие сте по-важни от всички, защото създавате нашето бъдеще“ – обърна се Г.Хюсмен към училищните директори.
/e-Razgrad/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.