Младият пловдивски архитект Мирослав Насков проектира футуристична сграда на Операта. В дипломния си проект той е поместил зданието, напомнящо вълна, на остров Адата. Сградата разполага с концерта зала с 1200 места, места за изложби и разходки.
Тя е изпълнена в стилистиката на само-захранващата се и зелена архитектура, която използва природните дадености – естествена светлина и вентилация, събиране на слънчева енергия и вътрешни градини. Изключително сложната конструктивна система е подобна на знаменития Културен център на Гайдар Алиев в Баку, Азербайджан, и на Операта в Харбин, Китай.
Мирослав, който наскоро се дипломира като архитект в Нов Български университет, е роден и израснал в Пловдив.
„Прекарал съм детството си край реката. Разхождах се по алеите си представях какво може да се случи тук. Марица е богатство за Пловдив. Тя разполовява града, но същевременно е откъсната от хората. С моя проект искам да върна мислите на хората към реката. Да привлека вниманието на пловдивчани, пък и на туристите към реката“, казва Мирослав.
Той дава за пример градове като Париж, Рим и Лондон, чиито реки – Сена, Тибър и Темза са притегателно място не само за техните жители, но и за милиони туристи от цял свят. Около реките кипи живот и хората масово се стичат за снимки и веселби по мостовете.
„Навсякъде в градовете, разположени край реки, има пешеходни мостове, където гражданите се разхождат и наслаждават на гледките. В Пловдив единственият пешеходен мост е покрит и затворен от магазини. Минавайки по него, не можеш да гледаш реката“, допълва архитекта.
От тази година Насков ще следва архитектурен дизайн в престижния Университет в Бат, Великобритания. В проекта за залата той е предвидил и пешеходен мост наблизо в унисон със стратегическите планове на община Пловдив, които залагат на подобно съоръжение.
„Архитектурата трябва да умее да разказва истории, да има идея и смисъл. Искам да проектирам сгради със собствен дух. Щом влезеш вътре, да почувстваш енергията на зданието“, заключава Мирослав.
Kmeta.bg