Наши учени създадоха машина за гласуване

Въпреки че на тези избори няма да имаме машинно гласуване, наши учени създадоха своя машина и възнамеряват още отсега да обучават хората как се гласува, съобщи БТВ.
Целта им – никой да не се страхува от устройствата за вота и повече хора да знаят как да боравят с тях, когато машинното гласуване на избори стане факт. Създателите на машината казват, че тя е напълно адаптирана към българските условия за гласуване и уверяват, че никой не може да манипулира отчетените резултати.
Казват, че тяхната машина е „made in BG“ или иначе казано – направена в България. В съставните й елементи влиза тъч скрийн монитор, свързан с малка клавиатура. С нея председателят на комисията стартира машината за еднократно гласуване. А вотът излиза от лазерен принтер, който обаче не е вграден в машината.

Инж. Александър Чобанов, създател на „Националното училище по роботика България“: „Софтуера го пишем международен екип – ние го пишем заедно с нашите български шампиони, които са минали през световните олимпиади по информатика, има десетки такива и след това учат в световните университети – в Масачузетс, в Харвард, учат в европейските топ университети. Те са ни консултанти, за да можем да направим един изключително сложен софтуер, за да отговори на всички изисквания на ЦИК, които са поставени. Вътре няма никакви – казват се червеи, и свързани вируси, които да променят вота.“
Твърдят, че машината няма да позволи манипулации.
Инж. Александър Чобанов, създател на „Националното училище по роботика България“: „Той няма връзка с интернет. Той няма хардуер, няма приемник, който да приеме, така че не може по никакъв начин тази машина да бъде манипулирана.“
Машината генерира на екрана бюлетина – досущ като хартиената. Два бутона – „виж нагоре“ и „виж надолу“ позволяват на гласоподавателя да разгледа всички кандидати. С докосване на екрана вотът се отбелязва, но това не е окончателно. Всеки може да промени своя избор и да изтрие първоначално задрасканото квадратче. Когато гласоподавателят вече е сигурен, натиска бутона „гласувай“. Машината отново го пита да завърши ли гласуването и чак при потвърждение на принтера излиза неговият вот.
Инженер Чобанов е категоричен, че контролът при броенето е гарантиран. Броят на бюлетините в урната за гласуване трябва да отговаря на рапорта, който отпечатва машината в края на изборния ден. В него се съдържа броят гласували и разбивка – по партии, отчитат се и преференциите.
Създателите на машината искат да покажат на хората, че не е трудно да се гласува с нея. Казват, че го правят с идеална цел. Смятат, че дори деца биха се справили с командите й.
В рамките на кампанията „България се учи да гласува машинно“, която започва в понеделник – за 5 дни в 50 града инициаторите с помощта на студенти от Техническия университет ще демонстрират как се работи с тези машини.

Cross.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.