Ще има закрити паралелки след седми и осми клас идното лято, стана ясно от проекта за план–приема в държавните и общински професионални училища в Лудогорието през учебната 2017/2018 г., представен днес от началника на Регионалното управление на образованието Атанас Дончев на заседанието на комисията по заетост към Областния съвет за развитие в Разград.
Тази година четвърти клас ще завършат 939 ученици. Съгласно изискванията на новия Закон за предучилищното и училищното образование, броят на паралелките след завършен четвърти клас се определя като 2 % от общия брой завършващи. Това са 19 ученици, което дава възможност ПМГ да направи една паралелка, като пълняемостта на паралелките навсякъде е заложена по 26 ученици.
Седми клас завършват 1102 ученици. Предложенията са за общо 48 паралелки, като недостигът на учениците е 146, което означава, че ще бъдат закрити паралелки.
Завършващите осмокласници са 692-ма, без да се броят учениците ПМГ, ГПЧЕ и профилирани гимназии, които са били с прием след завършен седми клас миналата година. Недостигът е 88 ученици. Като се отчете и фактът, че част от учениците от Лудогорието заминават за други области, прогнозата е тук също да бъдат закрити паралелки.
Според информация от Атанас Дончев шест нови професии и специалности след седми клас се разкриват в земеделската гимназия в Завет, в ПГСС „Хан Аспарух“ – Исперих, в гимназията и в СУ “Христо Ботев“-Кубрат.
Началникът на РУО-Разград обяви още, че учениците от ПУИ “Д-р П. Берон“ в Кубрат ще отидат в СУ „Христо Ботев“ в града, а помощното училище ще стане Център за личностно развитие с професионалната подготовка, но учениците ще се водят в СУ „Христо Ботев“.
Всички директори са декларирали, че разполагат с необходимата материална база, както и с необходимите специалисти за провеждане на професионалната подготовка.
Обобщен, приемът изглежда по следния начин:
След завършен седми клас ще има 22 профилирани паралелки, 26 професионални, 4 паралелки за деца със СОП – първа степен професионална подготовка.
А след осми клас: 6 профилирани паралелки, 4 непрофилирани паралелки, 20 професионални, 4 за деца със СОП и 6 задочна форма.
След завършен седми клас приемът ще е след Национално външно оценяване. Балообразуването ще бъде в точки. Ако ученик получи слаба оценка на външното оценяване, при балообразуването му се залагат 0 точки. Оценките от свидетелствата ще бъдат също преобразувани в точки.
Дончев уточни, че всички ученици трябва да продължат някъде образованието си в осми клас, затова РУО – Разград предлага паралелките да са повече, за да имат учениците по-голям избор.
На заседанието днес бе изяснено, че Държавният план-прием е в съответствие с Областния план за развитие на икономиката, референции на работодатели, интереси и желания на учители. При съставеното са взети под внимание новите моменти: влезлият от 1 август миналата години в сила нов закон за предучилищното и училищното образование с изричното изискване, че всички ученици, които завършват седми клас, получават основно образование и трябва да продължат своето образование в гимназиален клас. Другият нов момент е, че профилираната Природо-математическа гимназия има възможност по този закон да направи прием в пети клас.
Предстои до края на март Регионалното управление по образованието да представи и защити пред Министерство на образованието и науката приетия на областно ниво днес план-прием.
/e-Razgrad/