Медийни експерти и звезди от телевизионните екрани, анализатори, учени и студенти, публика, изкушена от качественото българско кино. Такава аудитория привлича в Русе медийният фестивал “Българската Европа”. Форумът се провежда на 12 и 13 декември 2016, организиран от сдружение „Европейски пространства“, с подкрепата на Представителството на Европейската комисия в България и в партньорство с Канев център – Русенски университет.
Фестивалът се фокусира върху европейската интеграция на страната и пълноценното членство в ЕС. Развива се в продължение на 16 години като национално медийно събитие с международно участие.
„Българската Европа“ насърчава усилията на медиите да работят в полза на обществото. „Правим този фестивал, защото българският медиен пейзаж има нужда от него, защото българските журналисти очакват техният труд да бъде оценен и признат, защото днес е все по-трудно да се води независим и честен публичен дебат“, подчертава Димитър Липовански, директор на фестивала.
„Новото в конкурсната програма тази година е въведеният от страна на журито целогодишен мониторинг, за да се включат изключително важни от гледна точка на обществения интерес телевизионни предавания. Това дава възможност по-пълно да се обхване многообразието на съдържание в българския телевизионен ефир“, пояснява председателят на журито – медийният експерт доц. Иво Драганов. Окончателните си решения журито ще вземе на заседание в дните на фестивала. Какви ще бъдат те – ще стане ясно на церемонията по връчването на наградите на 13 декември.
Дискусионната енергия на фестивала има три основни теми. Всички дискусии са отворени за изкушена публика, провеждат се в конферентните пространства на Канев център – Русенски университет:
– Флагманската полемика – През телевизията в политиката се взира в отговорността на медиите за политическите франкенщайни, интерпретира световните медийни тенденции за карнавализация на персонажите или забавления до смърт.
– Дискусията – Референдумът – инструмент за гражданско самосъзнание показва очаквания и резултати от прилагането на пряка демокрация в България. Традиционен партньор в този панел е мрежата от над 120 неправителствени организации Форум Гражданско участие.
– Работилницата – Концепцията I-docs – уеб базирани медийни проекти представя международни практики, европейски мрежи и интерактивен обмен в една почти напълно непозната за България сфера – интерактивната журналистика и документалистика.
И през 2016 филмовата селекция среща публиката със заглавия, получили признание от световни форуми през годината. За две години игралната драма „Потъването на Созопол“ на режисьора Костадин Бонев печели 13 номинации и 12 награди от 15 фестивални участия по света. Прожекцията ще бъде на 13 декември, вторник, от 19:00 ч. в голямата зала на Канев център – Русенски университет.
Специалната програма късометражно кино ще бъде прожектирана на 12 декември, понеделник, от 18:00 ч. в Историческия музей в Русе – традиционен партньор на медийния фестивал. „Врагове“ на Христо Симеонов и „Добри“ на Орлин Милчев са носители на наградите за най-добър български филм на международния студентски фестивал „Ранно пиле“. „Любов“ на Боя Харизанова печели награди от филмовия фестивал в Сапоро, Япония, и от фестивала So Independent в София. „Щрих и стих“ на Компот Колектив взема специалната награда на журито от фестивала „Златен Ритон“.
Всички прожекции са със свободен вход.
Цялата програма на „Българската Европа“ може да се следи на http://www.bgeufest.net
и във фейсбук профила на фестивала.
/e-Razgrad/
На втория кадър: „Потъването на Созопол“