Засилват се мерките за проследяване и контрол на движението на домашни свине, според типа животновъден обект, като особено внимание се обръща на движението на свине от и към типа „заден двор“. Това е само една от превантивни мерки за предотвратяване на опасността от проникване на територията на страната и областта на африканската чума по свинете, взета на днешното проведе заседание на Постоянната областна епизоотична комисия, ръководено от зам.-областния управител Виолета Тодорова.
Кметовете и председателите на ловните сдружения на територията на областта ще бъдат специално информирани за симптомите, проявлението и разпространението на заболяването, както и за актуалната епизоотична обстановка. Ще бъде разписан начинът на вземане, съхранение, опаковане и предаване на ветеринарните лекари на проби от отстреляни и намерени мъртви животни, бе решено още днес на заседанието, на което присъстваха зам.-кметове на общините в Лудогорието, представители на Областната дирекция по безопасност на храните, ОД на МВР – Разград и Ловно-рибарско дружество „Сокол“ – Разград.
Директорът на ОДБХ – Разград д-р Илиян Драмалиев изрично подчерта, че заболяването африканска чума по свинете не е опасно за хората и в България до този момент няма регистрирани случаи на болни животни. Регистрирани са случаи на болестта в Молдова, както и в съседна Румъния. Болестта се предизвиква от ДНК – вирус, който не е опасен за здравето на човека. Дивите прасета се явяват основния преносител на болестта, но няма ваксина или медикаменти за предотвратяване на заразяването.
Специалистът по лова в ЛРД „Сокол“ инж.Людмил Лилов информира присъстващите, че вече са проведени срещи с ловните дружинки и всички са запознати с признаците на заболяването. Но ловците срещат трудности при изследването на убитите диви свине, тъй като всяка проба трябва да се носи за изследване в Русе или в някой друг град. И предложи да се направи всичко възможно лабораторията в Разград да бъде акредитирана за такива изследвания, като помоли за съдействие областната администрация.
На заседанието си Областната епизоотична комисия прие превантивни мерки, препятстващи навлизането на територията на страната и областта високопатогенната инфлуенца по птиците. Установени са вече случаи на заболели от „грип” птици в няколко европейски страни.
Предвиждат се съвместни проверки с представители на орнитоложките дружества, ловните сдружения и държавните лесничейства за наличие на болни или умрели диви, мигриращи или синантропни птици. Извършване на засилен ветеринарно медицински контрол на пазарите на птици на територията на областта. Собствениците на птицевъдни обекти, в т.ч. такива обекти тип „заден двор“ не трябва да допускат излизането на птиците извън дворовете на обектите, както и контакт между птици, живеещи в дивата природа и домашни птици..
Областният управител ще изпрати писма до кметовете на общините на територията на област Разград, които да разпоредят свикване на общинските епизоотични комисии, за предприемане на превантивни мерки на територията на съответната община, за предотвратяване на опасността от заболяване на свенете и птиците.
/e-Razgrad/