Линейка с код „червено“ идва до 8 минути

До 8 минути трябва да пристига линейката при пациенти в животозастрашаващи състояния. Това ще бъдат тези случаи, които ще се определят с код „червено” съгласно ново разпределение на спешните пациенти, което трябва да въведе нов ред и правила. Това обясни вчера националният консултант по спешна помощ и директор на УМБАЛСМ „Пирогов” проф. Стоян Миланов. Предстои изискването да бъде вписано в нов стандарт по спешна медицина. То е част от концепцията за спешната помощ, която вече е приета от Министерския съвет и в момента усилено се работи по екшън плана за изпълнението й. В концепцията е заложено пациентите да се делят на три степени, съответно състоянието им – с код „червено”, „жълто” и „зелено”. В първата група ще са пациентите с опасност за живота, които, примерно, не могат да дишат, говорят или са в безсъзнание.
До 20 минути пък линейката ще трябва да пристига на съответния адрес при „жълтите” пациенти. С код „жълто” ще се обозначават не толкова тежките спешни състояния. Третата група случаи ще са с код „зелено”. Това ще са тези състояния, в които пациентите могат да изчакат по-дълго медицинския екип. Тогава линейката ще пристига и след повече от 20 минути. Проф. Миланов уточни, че това са общовалидни показатели за ЕС.
Телефонният подбор на това с какъв код да бъде обозначен спешният случай трябва да се извършва от обучени специалисти. Според проф. Миланов най-добре е това да бъдат лекари, които по описание на свидетелите могат да преценят оптимално правилно какво е състоянието на пациента и колко бързо трябва да му бъде оказана медицинска помощ. В труднодостъпни и отдалечени населени места тези стандарти ще се изпълняват чрез „изнесени” екипи или чрез помощта на аеромедицински транспорт. За такива случаи вече имало сключен договор за съдействие с Министерството на отбраната на стойност 1,5 млн. лв. за година.
Срокът за изготвяне на новия стандарт по спешна медицина е 15 март.„Ще приложим искане за удължаване – получиха се доста интересни идеи, които трябва да бъдат вкарани в нормативна рамка”, обясни още проф. Миланов./klassa.bg/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.