Новините в Закона за образованието обсъдиха ангажираните в системата в Лудогорието

По инициатива на Регионалния просветен инспекторат днес при зам.-областния управител Виолета Тодорова се проведе работна среща за прилагането и сроковете за изпълнение на разпоредбите на Закона за предучилищното и училищното образование, които влизат в сила от 01 август 2016 година.
Присъстваха началникът на РИО – Разград Атанас Дончев, Живка Панчева – началник отдел, Веселина Станчева – старши експерт по професионално образование в Инспектората, Евгения Николова – главен юрисконсулт, зам.-кметовете на общините Самуил и Цар Калоян и представители на 7-те общини на територията на Лудогорието, съобщиха от пресцентъра на областната администрация.
Атанас Дончев представи новия Закон за предучилищното и училищното образование и акцентира върху промяната на финансирането на професионалните гимназии, закриването и преобразуването на училища, извънучилищните педагогически учреждения, държавни обслужващи звена, обединените детски заведения и др.
Предстои областната администрация, общините, РИО -Разград и директорите да вземат важни решения, свързани с прилагането на новия закон и привеждането на елементите на образователната система, в съответствие с изискванията на закона. Общините трябва да вземат решения кои учебни заведения трябва да бъдат преобразувани.
Една от новостите в закона е създаването на Национален инспекторат по образованието, който ще извършва поне по една инспекция на всяка детска градина и на всяко училище на всеки 5 години.  Инспектирането е процес на изготвяне на цялостна независима експертна оценка на качеството на предоставяното от детската градина или училището образование в определен момент на дейността им за определяне на насоките за подобряване. Според закона, при прекратяване на трудовото правоотношение с педагогически специалисти, които през последните 10 години от трудовия си стаж са заемали длъжност на педагогически специалист в държавна или общинска институция на бюджетна издръжка от системата на предучилищното и училищното образование, ще се изплаща по-голям размер на обезщетението по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда – в размер на 10 брутни заплати.
Освен промените, които предстоят във вида на училищата и обслужващите звена в системата на средното образование, във финансирането на досега съществуващите държавни училища, се предвижда и разработване на областна стратегия за подкрепа за личностното развитие на децата и учениците. От друга страна към всяка детска градина и всяко училище ще се създават обществени съвети. В състава на обществените съвети на училищата, извършващи обучение за придобиване на професионална квалификация се включват и представители на работодателите.
/e-Razgrad/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.