В полската столица Варшава започва ключовата среща на върха на НАТО, на която ще бъде обявено усилване на Източния фланг на Алианса. В нея ще участват над 60 делегации – представители на 28-те държави членки, на 26-те страни партньори, както и на ЕС, ООН, Световната банка. Очаква се на форума НАТО да обяви, че европейският противоракетен щит вече е в оперативна готовност.
В предишни изявления генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг подчертава, че система не е насочена срещу Русия и има чисто отбранителен характер. Четири многонационални батальона до 1000 души в Полша и Балтийските републики ще бъдат одобрени на срещата. За Черноморието – бригада в Румъния също ще бъде одобрена. За нея България каза, че е готова да прати до 400 войници. Те ще бъдат позиционирани в България и ще участват в съвместни учения и тренировки на НАТО на ротационен принцип, уточни военният министър Николай Ненчев. България вече подчерта, че участието в Черно море с кораби няма да бъде по-различно от досега провежданите учения в рамките на НАТО.
Министърът на отбраната Николай Ненчев и началникът на отбраната генерал Константин Попов са част от българската делегация за форума, водена от президента Росен Плевнелиев.
В рамките на срещата министърът на отбраната, заедно с президента и министъра на външните работи на Република България, ще вземе участие в заседанията на Северноатлантическия съвет във формат „Държавни и правителствени ръководители“.
Министър Николай Ненчев ще участва в работна вечеря на 8 юли и заседание със страните-партньори от Инициативата за повишаване на оперативната съвместимост на 9 юли във формат „министри на отбраната“.
На 24 юни 2016 г. Министерски съвет утвърди националната позиция и решенията по обсъжданите теми от Срещата на високо равнище на НАТО във Варшава.
В българската делегация е и министърът на външните работи Даниел Митов.
„Нашите приоритети за срещата са фокусирани върху изграждането на силна колективна отбрана и възпиране. Това трябва да се чуе ясно“, обясни Митов. По думите му НАТО трябва да се стреми към поддържането на баланс между надеждно възпиране и конструктивен диалог с Русия, като същевременно се запази единството и солидарността между съюзниците. „България подкрепя засиленото присъствие на НАТО в Черно море, с цел възпиране и предотвратяване на конфликти в региона“, обясни още министър Митов.
Очаква се след заседанието във Варшава да бъде насрочена нова среща на Съвета НАТО-Русия. Разговорите минават през темата за въздушната безопасност над Балтийско море.
Руският президент Владимир Путин каза също, че ако Финландия стане членка на НАТО, Русия може да придвижи войските си по-близо до финландската граница. Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг увери, че Финландия и Швеция са много важни партньори за НАТО.
Очаква се във Варшава председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия да подпишат документ за по-тясно сътрудничество с НАТО. Ще бъде разгледано и присъствието на Алианса в Афганистан.
Cross.bg
Архив за 2015-2018 година