Заплатите на спасителите в Бургас са скочили драстично. Преди няколко години те бяха в размер на 600-700 лева, но сега сумите са коренно различни. През този сезон един спасител ще взема на месец около 1500 лева, което е рекорд за тази професия. Цената на труда е вече много висока, защото има липса на квалифицирани кадри, съобщи „Черноморски фар“.
Наемателят на бургаския плаж „Север” Атанас Атанасов потвърди, че има сериозна корекции в заплащането на спасителите. „Действително разходите за този вид труд скачат. Много трудно се намират сериозни спасители вече. Преди години се плащаха що-годе нормални заплати. Сега обаче сумите са много по-високи. Като цяло има липса на кадри. Не става въпрос само за спасители. Плащам по 700 лева за чистачка и не мога да намеря. Заплатите по Черноморието по време на сезона вече са от съвсем други величини. И това е тенденция навсякъде. Разходите на наематели и концесионери се увеличават на всички нива“, коментира Атанасов.
Специално при спасителите в момента конюнктурата на пазара на труда е много благоприятна. В последните години много от тях намериха работа в държави като Испания, Португалия, Гърция, Италия, Малта, дори и в Германия и Франция. Други пък се трудят в Кувейт и ОАЕ. Най-малко в чужбина в момента се плаща в Гърция – около 1000 евро, плюс квартира и храна. В Испания сумата е 1800 евро при същите допълнителни условия. В Германия пък парите са 2300 евро. В Кувейт нашенците получават по 2500-3000 долара с осигурени квартири. Най-леко е да се работи в Испания и Португалия, защото там условията са добре подредени. В последните години има и търсене от Турция. Там, в курорт като Бодрум, се плаща заплата от 2300 лири плюс храна на корем и разбира се, стая за нощуване. Това прави около 1700 лева в български пари. Турците обаче плащат и по 3000-4000 лири премии в края на сезона, ако са доволни. В други случаи предлагат целогодишни договори, като в глухите месеци плащат по 1000 лири заплата.
В последните години добри предложения има и от САЩ, където се плаща по 14 долара на час. Отделно спасителите получават по 350 долара на месец за храна. Извънредният труд се заплаща по 28 долара на час. Някои от нашенците са стигали и заплати по 4000 долара в хотели в Маями и в Лас Вегас, или пък в курортите по Калифорния. По този начин огромен работен ресурс се изнася в чужбина. При тези условия за родните работодатели е много трудно да ангажират качествени спасители. Заради това изборът пред тях е или да назначават хора със спорни качества или да вдигнат заплатите. Обикновено двете тенденции вървят ръка за ръка. Заради това и в Бургас заплатите стигнаха вече до нива от 1500 лева, което е едно прилично възнаграждение за родните мащаби.
Cross.bg