На матурите – на персонален чин, без телефон и собствен химикал

Видеокамери във всяка от 4000-те зали, в които ще има матури, умни датчици за улавяне на съмнителни сигнали, предварително уточняване на точното място, на което ще работи всеки зрелостник, са само част от мерките, които Министерството на образованието и науката ще вземе тази година, за да осигури максимална честност при провеждането на държавните зрелостни изпити (ДЗИ).
Нашите усилия са насочени срещу онази малка група ученици, които биха преписвали. Те по нечестен начин се изправят срещу голямата група ученици, които се готвят за държавните зрелостни изпити. Искаме да се спре безсмислената търговия с отговори, които вече се предлагат в социалните мрежи. Това заяви днес заместник-министърът на образованието и науката Диян Стаматов пред журналисти.
Пред медиите бе демонстриран 6-секторен екран, чрез който в реално време ще може да се вижда и чува какво става във всяка зала, в която се провеждат ДЗИ. Системата е свързана не само със залата за наблюдение или кабинета на директора на съответното училище, но и с всички 28 регионални инспекторати и с министерството.Там, където се види че се случва нещо необичайно, екранът ще се увеличава, за да се види проблемът и при необходимост да се предприемат бързи мерки. В МОН 10 експерти ще бъдат пред екраните и ще имат възможност в реално време да наблюдават как протичат изпитите във всички зали.
Освен без мобилни телефони, както беше и досега, зрелостниците тази година ще влизат в залите и без химикалки. Там квесторите ще им раздават еднакви, пишещи с черен цвят химикалки. Без телефони и химикалки ще влизат и квесторите.
Нов момент е, че учениците ще имат точно определени места – редица и чин, като на чина ще бъде написано името на зрелостника. При съмнение за нередна ситуация екранът ще се увеличава и така ще може да се установи и името да ученика. Чрез въвеждането на този елемент ще се знаят и имената на двамата квестори, които са в съответната зала.
Имаме готовност, ако има твърде много сигнали за готвени нередности, да приложим и варианта с различна подредба на въпросите за всяка зала, заяви заместник-министър Стаматов. Той подчерта, че равнопоставеността се запазва, но разбъркването прави излишна търговията с решен изпитен вариант. Дали МОН е избрало този вариант няма да бъде обявено предварително.
Вариантът за изпита по български език и литература още не е готов, никой в министерството не го знае, а в социалните мрежи вече се дават решени тестове, каза Стаматов. Така той предупреди зрелостниците да не се поддават на измами. Именно в тази посока бе и писмото на МОН до Главния прокурор, допълни зам.-министърът.
Той призова и родителите да се включат в наблюдението на матурите, за да се гарантира, че процесът е честен, а зрелостниците са поставени при равни условия, за да покажат истинските си знания и умения, придобити по време на училищното образование.

Cross.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.