Ще се запознаем с мотивите на Конституционния съд, ще променим текстовете и отново ще ги внесем като поправки в Закона за здравеопазването, каза пред журналисти министърът на здравеопазването Петър Москов.
„Аз казвам каква е философията и какви са целите на Министерството на здравеопазването. Доколкото съдът не тълкува намерения и цели, а тълкува конкретни текстове, ние ще се запознаем с мотивите на Конституционния съд, които ще излязат през утрешния ден и там, където текстовете не са достатъчно прецизни и са дали основание на съда да постанови това решение, ние съобразявайки се с мотивите на съда, ще променим тези текстове и отново ще ги внесем като поправки на закона“, посочи той. Министърът бе категоричен, че от решението на съда не произтича проблем нито за здравната система, нито за пациентите. „Остава в сила действието на старата Наредба № 11, която винаги е била правомощие на министъра. От снощи, след решението на Конституционния съд, в министерството ще се пренаписва Наредба 11 в стария ѝ вид и тя ще бъде на разположение на Здравната каса и на лекарите, за да може системата да продължи да съществува по начина, по който е заложено в програмните документи на правителството за реформи в здравеопазването“, обясни още той.
Смятам, че разделянето на пакетите е само елемент от здравната реформа, коментира народният представител от ПГ на ГЕРБ и председател на Здравната комисия към Народното събрание д-р Даниела Дариткова. Трябва да е ясно, че НЗОК като основен солидарен осигурителен фонд не може да поема плащането на всички заболявания“, коментира депутатът. По думите ѝ, трябва да се концентрират усилията върху социално значимите заболявания – тези, които водят до най-голяма заболяемост, смъртност и инвалидизация. „Това може да бъде измерено със съответни критерии и това беше насоката за промяната в закона. От тук нататък пак казвам, че така или иначе основният пакет пак се определяше с наредба от министъра на здравеопазването“, добави д-р Дариткова.
Cross.bg
Архив за 2015-2018 година