Военноисторическият музей показва Самарското знаме

За трети път през последните 15 години, Националният военноисторически музей показва най-голямата светиня на Освобождението – Самарското знаме.
„Решихме, че в годината, в която музеят навършва 100 години, ще представяме емблематични експонати за българската история. Самарското знаме е първото за тази година= То, както всички знаят, е правено за Априлското въстание, но не е използвано в него, а в Освободителната война. Знамето носи доста характерни елементи за националноосвободителните движения на Балканите – идеята за панславизма, трите полоси с цветове, православния кръст и иконите – в случая Казанската Света Богородица с младенеца и св. св. Кирил и Методий“, обясни директорът на музея Соня Пенкова пред BTV.
Това знаме има особено присъствие в Освободителната война. В боевете при Стара Загора преминава през няколко ръце, но е спасено. По-късно участва и в боевете на Шипка. Наградено е с орден за храброст. Това е много рядка практика в българската наградна система. Орденът е вграден в пиката на знамето. Светинята е в чудесно състояние за възрастта си, въпреки стареенето на плата и цветовете и някои неадекватни от днешна гледна точка реставрации, правени през `60-те г. в СССР, каза още директорът.
По случай 3 март музеят обяви вход свободен за посетители. Те могат да разгледат постоянната хронологична експозиция и временните изложби, само колекциите зали ще са с платен достъп. Работното време на музея днес е от 10 до 18 часа.
На 3 и 4 март осем държавни музеи ще бъдат безплатни за ученици и учители, за да могат да се запознаят с българската история и традиции. Това са Националният исторически музей, Националната галерия в София (включително Квадрат 500), Национален политехнически музей, музеят „Земята и хората“, Националният литературен музей, музеят „Шипка-Бузлуджа“, както и музеите на Христо Ботев в Калофер, и на Васил Левски в Карлово.
Cross.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.