Топпилотът ген. Константин Попов става началник на отбраната

Военният съвет в Министерството на отбраната номинира генерал-лейтенант Константин Попов за началник на отбраната.
Неговата кандидатура ще бъде внесена в Министерския съвет от министър Ненчев, съобщи Епицентър.бг.
Зад кандидатурата на генерал-лейтенант Попов са застанали категорично всички цивилни шефове, членове на Военния съвет от Министерството на отбраната.
Процедурата по назначаването предвижда министърът на отбраната да внася в Министерския съвет „предложения за длъжностите в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия, изискващи висши офицерски звания, предложения за назначаване и освобождаване на висши командни длъжности и за удостояване на офицери от министерството с висши военни звания.“
След това имат думата правителството и президентът.
Ген. Константин Попов завършва ВНВВУ „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия. После – специалност „Оперативно изкуство“ във Военната академия „Г. С. Раковски“. Следват специализации в чужбина – Военновъздушен езиков колеж в Канада, Военновъздушен колеж на ВВС на САЩ във ВВБ „Максуел“ – Алабама със специалност „Стратегически изследвания във ВВС“. Два мандата е шеф на базата в Граф Игнатиево, служил е в САЩ, Германия, Канада, Турция, Полша, бивш командир на ВВС. Заемал е висши командни длъжности в Щаба на НАТО, ас със стотици полети на L-29, МиГ-15, МиГ-17, МиГ-21, МиГ-29. Той е първият български генерал, изпълнявал задълженията на командващ Военновъздушния компонент на Силите за незабавен отговор на НАТО, доктор на науките, член на Съюза на учените, многократно награждаван. Има зад гърба си повече 1250 летателни часа и продължава да лети.
Докато оглавяваше ВВС, в условията на криза както в икономиката, така и в държавността, ген. Попов успя да изпълни реформа в структурите на ВВС, опитваше се да разнообразява подготовките във ВВС, доколкото това е възможно с ограничените средства. По негово време се проведоха едни от най-мащабните международни тренировки, пак той инициира завръщането на ВВС в помощ на населението при бедствия и аварии, като плодовете от това сътрудничество с местните власти се усетиха най-много през 2012 година по време на наводненията и големите горски пожари.
„Ние винаги се готвим за война. Ние винаги се готвим, за да бъдем максимално адекватни на ситуацията, да усетим това, което ще се случи, и да можем да реагираме моментално. За нас войната е реалност, не е роман, не е филм“, заяви наскоро пред Епицентър.бг ген. Попов
„Аз дойдох в базата в Граф Игнатиево през 1984, бях на 23 години. Изкачих всички стъпала в йерархията и си тръгнах оттук като летец. Тук са Първа и Втора ескадрили, тук е командно-диспечерският пункт за управление, тук е базовият оперативен център с много компютри… Да си командир на военновъздушна база не е лесно. Един бивш командващ ми описа задълженията като да стоиш върху буре с барут със сто фитила, които горят с различна дължина и ти трябва непрекъснато да ги гасиш с краката“, разказва историята си ген. Попов. /КРОСС/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.