Най-малката страна от ЕС Малта е домакин на едно от най-големите международни събития на годината, посветено на глобалната миграционна криза. Европейският съюз ще преговаря с африканските лидери за спиране на потока от нелегални имигранти на двудневна среща на високо равнище в малтийската столица Валета. Очакват се делегации от 35 страни от Африка и 28 държави-членки на Евросъюза. След африканската конференция за миграцията, държавните лидери от съюза ще заседават и за постигането на консенсус по допълнителни мерки срещу бежанската криза.
Инициативата във Валета е насочена към мигрантите, които идват от Африканския континент през Средиземно море и с риск за живота си нелегално пристигат на европейска територия. Голяма част от тях не отговарят на международната конвенция и не могат да получат статут на бежанци. Определяни като икономически, нелегални имигранти, те се превръщат в бреме за европейските власти, които търсят места за настаняване на хората, нуждаещи се от хуманитарна закрила.
Принудителното връщане на нелегалните имигранти със самолети, обаче се оказва логистична и юридическа трудност за европейците. Затова те предлагат съвместен план за действие на африканските страни на произход и транзит на имигрантите.
От тях се иска да контролират границите си, да се борят с трафикантите на хора, да въведат системи за регистрация, пръстови отпечатъци и карти за самоличност, да подписват и спазват споразуменията за реадмисия и да приемат обратно гражданите си, принудително върнати от Европа, да подобрят икономическото състояние в родните им страни, за да се разубедят хората да имигрират. В замяна ЕС обещава 1,8 милиарда евро помощ за развитие, облекчен визов режим за студентски програми и система за легална имиграция на квалифицирани работници.
Според дипломатически източници все още има противоречия около политическата декларация, която трябва да се подпише заедно с плана за действие.
По данни на агенцията ФРОНТЕКС хората, които прекосяват нелегално европейските граници идват предимно от Еритрея, Сомалия, Нигерия, Камерун, Мали, Сенегал, Гамбия, но също Алжир и Мароко. /КРОСС/
Архив за 2015-2018 година