Накъде гледа Момата от чешмата?

Когато в средата на септември, обновена и освежена, Момата от чешмата се завърна в Разград, реставраторите я поставиха на постамента на предишното й място. Преместване на фигурата не беше позволено по административни причини. Днес обаче тя гледа точно в обратна на досегашната посока.
По мнението на музейните специалисти, има логика в това решение. Погледнато назад, през времето, момичето е гледало към градския център. Ще припомня думите на Петя Пенкова от екипа реставратори, която коментираше по следния начин: „Има символика в това. През април момичето гледаше към София, бе там пет месеца, сега се завръща и гледа към центъра на своя град.”
Това наведе музейните специалисти да обърнат внимание на въпроса в коя посока е гледала Момата във времето. А тя е гледала в различни посоки. Скулптурата е поставена върху постамента през последното десетилетие на 19-ти век. /За точната година все още не сме сигурни, но вероятно през 1897 г./ Със снимки от поставянето и първите години на живота й в Разград също не разполагаме.po togava Но в традиционната култура има неписани правила и при строежа и декорирането на чешмите. И в тази връзка е и посоката, в която е обърната статуята на снимките на централната част на града от първите десетилетия на 20-ти век. На тези снимки Момата гледа на север – а в тази посока са Часовниковата кула, до която по онова време се е намирала общината, околийското управление и централният площад на града тогава, именуван „Независимост” /днес на това място е градинката/. Следователно там е сърцето на града, центърът. Тази позиция Момата е запазила вероятно до 1972 г., когато чешмата е преместена на няколко метра на север.
Тъй като и времето оказва своето въздействие върху постамента и фигурата, периодично се е налагало да бъде правен ремонт и укрепване. Пресата от онова време дава сведения за два такива случая – веднъж през 1924 г. и втори път през 1930 г. /като при втория е сменен основният камък/. Но няма сведения да е променяна позицията на момичето.momata togava
Друг е случаят с демонтажа на Момина чешма през лятото на 1972 г., когато се налага съоръжението да бъде преместено с няколко метра на север, за да бъде запазена утилитарната му функция, заради разширението на централната улица тогава бул. „Ленин”. Чешмата е демонтирана и от края на юни до началото на септември всичките й части са отнесени на съхранение в двора на Техническата служба на Градския народен съвет. При корекцията на главната улица и площадът променя своите размери – от площадчето 15 х 15 метра сега се оформя нов площад с размери 300 х 70 – 80 метра. При новата ситуация в центъра вече се налага и ново ситуиране на чешмата.Още при ремонта през 1930 г. е записано: Оставени са да текат три чучура – на западната, източната и северната страна”, което говори, че вероятно в предходния период чешмата е била с четири чучура. През 1972 г. обаче старите корита са изоставени и на източната и западната страна са направени две нови. При монтирането в новата ситуация Момата вече остава обърната с лице на запад. Вероятно вписването в новата схема е причината за завъртането на фигурата.
До… пролетта на 2015 г., когато фигурата беше отнесена за реставрация. Сега, при завръщането си, тя беше поставена на нейния си постамент, но вече с поглед, обърнат на 180 градуса. В момента, в който реставраторите я вдигат, кметът Денчо Бояджиев, който присъства на събитието, изразява идеята да бъде обърната в обратната посока. И има логика в това! Защото момичето пак ще гледа към спрелите да утолят жажда, но и основно към обновения център на града. В по-глобален смисъл, погледнато откъм посоките на света – там е изток. Лично аз съм склонна да виждам и друга символика – оттам изгрява Слънцето! А когато има нов поглед към света, всичко се променя.
Момата е една от емблемите на Разград и във времето е гледала и на север, и на запад. Днес обаче тя гледа в нова посока и вижда света от нова гледна точка. А това със сигурност е добър знак и за града ни.

Нели НИКОЛОВА – Регионален исторически музей, Разград

Снимките са от фонда на РИМ – Разград: /от началото и 70-те години на XX век/ – и архив на e-Razgrad.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.