Президентът Росен Плевнелиев ще наложи вето на промените в Закона за военното разузнаване, съобщи в ефира на bTV началникът на кабинета на държавния глава Екатерина Захариева. Това обаче няма да стане заради конкретна личност, а заради стесняването на кръга от хора, които биха могли да заемат длъжността директор на служба „Военна информация“, уточни тя.
Казусът стана актуален след като шефът на службата Йордан Бакалов подаде оставка, след като на 1 октомври парламентът прие промени в закона, регламентиращ работата на военното разузнаване. Съгласно новите текстове Бакалов е негоден за поста. Промяната беше предложена от БСП, но беше подкрепена и от депутати от ГЕРБ. Военният министър Николай Ненчев не прие оставката в очакване именно на президентското вето. Твърдо зад Бакалов застана и премиерът Бойко Борисов.
Междувременно позиции „за“ и „против“ цивилен да оглавява „Военното разузнаване“ се сблъскаха в медийното пространство. Различните възгледи обаче се пресякоха в мнението, че Бакалов е добър професионалист.
„Неизвестно защо заместник-директор може да бъде цивилно лице, а директорът не може, никаква логика няма в това. По-скоро заместник-директорите би трябвало да са много по-профилирани. Досега е могло да бъде цивилно лице и службата е вървяла нелошо“, изтъкна Захариева. Директорът на служба „Военна информация“ трябва да има доста по-широки познания от толкова стеснения кръг, посочи още тя.
Екатетерина Захариева заяви още, че ако има реална заплаха за националната сигурност, президентът ще свика КСНС и отбеляза, че държавният глава следи внимателно ситуацията в Сирия. Безотговорно е КСНС да се използва за предизборни цели. Именно затова той призова свикването на съвета да не се използва за политически цели и по теми, които не налагат свикването му, допълни тя.
Екатерина Захариева отбеляза, че част от партиите, които в момента призовават за свикването на КСНС, не са били част от общата позиция, около която се обединиха партиите по време на последното му свикване.
БСП участваха тогава в заседанието, но не подкрепиха приетата декларация, а „Атака“ и нейния лидер традиционно не влязоха за участие, а събираха журналистите отвън, за да излагат своята позиция, добави Захариева.
Президентството си партнира тясно със службите и постоянно получава информация за охраната на границата и заплахата от бежанска вълна и ако наистина има промяна на ситуацията и заплаха за националната ни сигурност, естествено, че Росен Плевнелиев ще свика КСНС, каза Екатерина Захариева. Тя посочи, че президентът е реагирал още преди пет месеца по въпроса със състоянието на армията ни и изложи позицията си по въпроса. /КРОСС/
Архив за 2015-2018 година