Русия и Украйна подписаха късно снощи в Брюксел споразумение за доставките и транзита на газ за зимния сезон.
Финалните преговори продължиха 6 часа и завършиха с парафирането на допълнителен протокол към договора между „Газпром“ и „Нафтогаз“, който определя условията за покупката и доставка на газ от 1 септември до 31 март 2016 г.
Споразумението стана възможно, след като Русия се съгласи да отстъпи от цената, а Украйна да плати на „Газпром“ незабавно 500 млн. долара, осигурени с гаранции от ЕС.
„Всички технически детайли вече са уточнени. Зимният пакет ще осигури непрекъснати доставки на газ за Украйна и транзита към ЕС“, заяви зам.-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович, който посредничеше в преговорите.
Украинският енергиен министър Владимир Демчишин съобщи, че 500 млн. долара, осигурени чрез Европейската комисия от МВФ и други финансови институции, вече са в сметката на „Нафтогаз“ и на разположение. С тях през октомври ще се купят 2 млрд. куб. м. газ, с които да се дозапълнят подземните хранилища на Украйна. След това Киев ще си донабавя количества за текущи нужди, така че да не се налага отново за спира кранчето на европейския транзит.
Комисар Шефчович обеща вторият транш от финансовата помощ от ЕС от 1,5 млрд. евро да бъде приведен преди края на годината и да послужи за целта.
Руският енергиен министър Александър Новак уточни, че споразумението, подписано в Брюксел задължава Украйна да пропуска транзита към Европа, включително към България. ЕС е поел ангажимент към финансирането, а Москва – за доставките.
„Русия ще осигури договорените количества според договорите, които има с Украйна и с европейските си клиенти“, увери Новак.
Той добави, че Москва ще направи допълнителна отстъпка от 20 долара на 1000 куб. м газ, за да бъде цената за Украйна, сходна с тази за европейските ѝ съседи, в частност Полша. Русия обаче успя да си запази правото да актуализира цената на тримесечие, въпреки настояването на Украйна тя да е фиксирана за целия отоплителен сезон.
Шефчович посочи, че Москва е свалила записаната в договора с Киев цена от $251/1000 куб. м. на $ 232. Руският и украинският министър обаче отказаха да назоват цифра.
На 1 юли Киев спря да купува гориво от „Газпром“, позовавайки се на твърде високата цена, предложена от Русия от $247/1000 куб. м. Преди 10 дни Новак заяви, че Москва няма да отстъпи от нея.
Не е ясно дали Украйна се е съгласила да поднови транзита на газ до анексирания от Русия Крим, което бе един от проблемите пред споразумението.
През лятото Европейската комисия съобщи, че преговорите, на които посредничи са стигнали в задънена улица, но успя да събере двете страни на преговори във Виена в началото на месеца и да ги доведе до успешен край.
Миналата година, под попечителството на ЕС, двете страни се договориха за $268.5/1000 куб. м.
/Dnes.bg/