Корабът „Радецки“ тръгва отново по Дунав

В първия от серията почивни дни в навечерието на Деня на Независимостта, параходът „Радецки” – национална светиня, свързана с подвига на четниците на Христо Ботев, загинали за свободата на България през 1876, ще направи едночасова обиколка по Дунав.
От Национален музей „Параход Радецки” канят ценителите на историята да се качат на борда на легендарния параход на 19 септември 2015 (събота). От 15:00 ч. до 16:00 ч. той ще плава в района на Козлодуйското пристанище.
Билетите за едночасовата екскурзия с кораба „Радецки” се закупуват на място и са на цена 6 лева, а за деца, ученици, студенти и пенсионери – 4 лева.
На борда на Музея „Параход „Радецки“ могат да се качат 100 пътници, а ако интересът към екскурзията е много голям, в същия ден – 19 септември, ще бъде осъществена и втора обиколка – от 16:00 ч. до 17:00 ч.salon
Всички, които се качат на парахода „Радецки”, ще имат възможност да разгледат и обновената музейна експозиция, в която могат да се видят редица ценни реликви като знамето на Ботевата чета, униформи на Ботеви четници, последните писма, писани от воеводата Христо Ботев от борда на парахода и др.
Австрийският параход „Радецки“ е построен през 1851 в Будапеща. На 29 май 1876 четата на Христо Ботев завладява парахода и го принуждава да спре на българския бряг при с. Козлодуй, откъдето се насочва към Врачанския Балкан, за да се бие за свободата на България.
През 1966 година е построено точно копие на легендарния параход със средства, събрани от 1 200 000 български деца. Той е пуснат на вода през 1966 в памет на 90-годишнината от гибелта на Ботев. От 1982 корабът е със статут на национален музей. Намира се на вечен пристан в гр. Козлодуй в специално изградено за него място.
От 16 април 2004 Музеят „Параход „Радецки“ е филиал на Националния исторически музей в София. Той е единственият пътуващ параход музей на Балканския полуостров и в България.
Музеят е изцяло свързан с живота и делото на българския революционер Христо Ботев и трагичната гибел на неговата чета, участвала в националноосвободителното движение срещу османската власт (1876-1878).
/economy.bg/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.