Ферагосто е празничен ден за италианците, който се отбелязва всяка година на 15 август в Италия и република Сан Марино. Той води началото си от времето на Древен Рим, когато празниците са започвали на 1 август и продължавали цял месец. Терминът Ферагосто /Ferragosto/ произлиза от латинското feriae Augusti /почивката на Август/ и е нарицание за празник, създаден от император Август през 18 г. пр. Хр.
Старият празник очевидно е имал за цел да допълни политическата самореклама и да свърже големите празници през месеца, като осигури адекваттен период за почивка, необходим след големите усилия, положени през предходните седмици.
По време на тържествата в цялата империя били организирани конни надбягвания, а работният добитък /волове, магарета и мулета/ били освобождавани от работа и украсявани с цветя. Тези традиции са живи и днес – например в Сиена на 16 август се организира празникът „Палио”. Обичаят пуска дълбоки корени и дори през Ренесанса е станал задължителен в Папската държава.
Традицията повелява определени ястия в този ден. Традиционното ястие са печени гълъби, което все още е запазено в някои области. В Рим традиционно приготвят за вечеря пиле, задушено с чушки. А „Маргаритките на Стреза” са бисквитки, които традиционно били предлагани на гостите от кралица Маргарита по време на приемите през август в кралския дворец. В областите Тоскана и Емилия Романя се консумират малки понички с анасон.
А действието в операта „Палячи” на неаполитанския композитор Руджеро Леонкавало се развива точно в деня на Ферагосто /”О, какво красиво слънце в средата на август!”/ Има и много филми, посветени на пика на лятото / комедията от 1961 г. Ferragosto in bikini, Pranzo di ferragosto от 2008 г., 15 agosto. Non sarà una vacanza per tutti от 2005 г. /. В италианската литература темата е също широко застъпена.
Днес 15 август се празнува в цяла Италия като пиков ден на лятото и ваканциите с увеселения на открито, фойерверки и танци. На същия ден се празнува и големият християнски празник Успение Богородично (Assunzione della Vergine Maria) с религиозни процесии и водосвет. В България този празник носи народното име Голяма Богородица.
Архив за 2015-2018 година