Аз съм далеч от България, но говорих с колегите си от Трета градска и началните ми съмнения се потвърдиха, че смъртта може да се дължи на така наречения синдром на Марфан. Той е вроден и характерното при него е наследствено обусловена непълноценност на съединителната тъкан. Видимите белези са хлътналият гръден кош и разширена аорта в горния ѝ край при изхода на сърцето. Навремето съм оперирал доста деца, въпросът в случая е в ранната диагноза. Детето е можело да бъде спасено, ако му е направен преглед още при първите дори най-малки оплаквания. Сега има модерни компютърни томографии, но и ехографско изследване може да установи диагнозата.
Това коментира светилото в сърдечната хирургия проф. Александър Чирков по повод смъртта на сина на президента Росен Плевнелиев – Филип.
Ударът да загубиш дете е голям. Искрени съболезнования, каза проф. Чирков в интервю за „24 часа“.
На въпрос „Как може да намалим смъртността от подобни рискови заболявания?“ проф. Чирков отговаря:
„Преди доста време написах проект за изграждане на 55 спешни медицински центъра у нас заедно с цялата инфраструктура в региони недалеч от големите болници. Те ще са само с 10 легла за реанимиране на хора с инфаркт, дисекация на аортата, инсулт и т.н., след което ще се транспортират до най-близката голяма болница. Показах проекта на мои приятели евродепутати и на тогавашния финансов министър на Германия. Такъв проект не бе постъпвал в ЕС – перфектен за страната, с изградена инфраструктура, съвременна медицина и т.н.
В ЕС харесаха проекта, обещаха 2 млрд. евро. Но бе редно правителството да го предложи, а не частно лице. Премиерът Орешарски тръгна да внася предложението в ЕС, но в края на мандата си и това не стана. А тези 2 млрд. евро България можеше да усвои като субсидия, не като заем. Предвиждаше се тези медицински центрове да се подпомагат и от известно акционерно дружество със западни капитали.“
Специалистът посочи, че шефът на еврофондовете е запознат с проекта и че има уверението, че тези 2 млрд. евро стоят все още на разположение за българския проект.
/КРОСС/
Архив за 2015-2018 година