Разград е сред областите в страната с рекордно ниска младежка безработица. Само за две седмици, от 20 юли насам, чрез бюрата по труда е осигурена работа на 90 души до 29 години“, каза на пресконференция днес в Разград министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин. „Остава обаче предизвикателството, насочено към активното включване на пазара на труда на т. нар. „демотивирани млади“. Регионалната служба по заетостта тук пак е сред много добрите – има действаща система за активно откриване на младежи, убеждаването и вписването им в бюрата по труда, където да им бъдат предложени подходящи работа или професионални обучения след предварително свършена работа за това с работодателите“, каза още вицепремиерът.
„В тази посока предстои да предложим още подобрения в програмите за включване в пазара на труда“, уточни Калфин. Ще бъде удължен периодът за плащане на пътните разходи на наетите по време на обучението или стажуването им; ще се редуцира броят на изискваните от работодателите /особено от чуждите/ документи за наемане на работници и служители; вероятно ще се промени и изискването за задължителен тригодишен опит на наставника на наетите, което се постига много трудно в малките фирми.„Разработва се и подобрена програма за заетост, насочена към хората в предпенсионна възраст. Целта е да направим ефективна програма, която да предоставя устойчива заетост и да провокира интереса на хората“, съобщи още министърът на труда и социалната политика. Доказателство, че сегашната програма не е съвършена, бил фактът, че по нея са обхванати общо 29 души от цялата страна, един от тях е от Разград.
Идеята е програмата за помощ при пенсиониране да не бъде изцяло субсидирана, а към нея да бъдат привлечени с подходящи условия и субекти от реалната икономика. „Това е възможно и очаквам да се случи още до края на годината, за да облекчим хората с подобен проблем – в България хората на 50 години без работа сега са 126 000“, каза Ивайло Калфин.
Пак до края на годината в историята трябва да са сегашните домове за деца с увреждания. Според министър Калфин в цялата област има само още десетина деца, които трябва да бъдат настанени или в приемни семейства, или в новите центрове, където за 12 деца се грижи персонал от 11 души.
„Похвално е, че в Разград има проект за изграждане на дневен център за деца с увреждания, деца от семейства, които през деня да бъдат обгрижвани от специалисти. Ще подкрепим проекта“, обеща Калфин.
Имаме за разрешаване национален проблем като обезлюдяването – в община Самуил, примерно, децата с помощи са намалели с 10% – от 1100 на 1000 за една година. Тук много полезни могат да бъдат еднодневните трудови договори. Трябва да успеем да обясним на хората, че тези договори по никакъв начин не ограбват правата им. Друг лост са готвените промени в закона за насърчаване на заетостта, в който трябва да има стимули към земеделците да наемат работници, категоричен бе министърът.
Ивайло Калфин бе в Разград на работна среща в областната администрация със служителите на структурите към министерството: Агенция по заетостта, Главна инспекция по труда и Агенцията за социално подпомагане от Лудогорието.
/e-Razgrad/