Белгийският премиер Шарл Мишел съобщи пред парламента, че подава оставка и се отправи незабавно за среща с крал Филип. Заседанието на парламента беше прекъснато.
До оставката се стигна, след като премиерът бе атакуван от парламента цял следобед по поредица от въпроси – от данъка върху тока, акциза върху горивата, фактурите за болнично лечение, пенсиите, климата, и, разбира се, миграцията, която една от депутатките от Новофламандския алианс Катрин Фонк нарече „голяма мъглявина“. В резултат Шарл Мишел призова парламента да създаде коалиция на „добра воля“, която да управлява страната до изборите на 26-ти май и предложи пътна карта, която се основава на три принципа – покупателна способност, сигурност и климат. Повечето от поетите по нея ангажименти обаче се сториха доста неясни на опозицията. Социалистите подготвяха да внесат искане за вот на недоверие, подкрепен от зелените, с който все пак да дадат 48 часа на премиера да уточни намеренията си. Не се стигна обаче до това.
При възобновяването на заседанието, премиерът поиска думата и обяви:
„Този мой призив не бе убедителен – разбрах това при прекъсването на пленарното заседание. При това положение, трябва да уважа този факт и да си взема бележка. Затова реших да подам оставката си и възнамерявам да отида при краля незабавно“.
Експерти коментират, че не е сигурно дали след 40 дни в Белгия ще има предсрочни избори, тъй като решението за тяхната организация е на правителството и съответно на премиера. Предполага се, че именно този въпрос ще бъде обсъден между Шарл Мишел и краля. Премиерът вече е говорил срещу организирането на предсрочни избори, защото, според него, това би довело до демобилизация през цялата 2019 година.
„Няма да формираме федерално правителство преди изборите през 2019-а и дори преди да бъдат създадени регионални правителства“, каза още Шарл Мишел.
Най-вероятно ще има кабинет на малцинството, за който се знае, че ще бъде сформиран със сътрудничеството на парламента, „положителни сили, добра воля и в дух на изграждане на мостове“.
Cross.bg
Архив за 2015-2018 година