Научна конференция на тема „Културно-историческото наследство – памет за бъдещето“, организирана от Регионалния исторически музей – Разград, бе открита днес в Интерактивния музей на Архитектурния резерват „Абритус“.
Научен ръководител на форума по повод 130-та годишнина от първите археологически разкопки на античния Абритус и началото на музейното дело в Разград, е проф. д.и.н. Диана Гергова
Първото пленарно заседание започна с доклад на магистър– археолога Галена Радославова „130 години археологически проучвания в Лудогорието“.
Гости на официалното откриване бяха д-р Валентин Василев, председателят на Общинския съвет Надежда Радославова, зам.-областните управители Нурие Црънгалова и Евгени Драганов, представители на Историческите музеи в Исперих и Силистра и на Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев“.„Вече 130 години този храм на паметта в нашия град съхранява, проучва и популяризира наследството, завещано ни от предците. Днес, благодарение на усилията на поколения музейни специалисти, той е сред най–модерните културни средища на територията на България“, каза в приветствието си към учените от цялата страна кметът д-р Валентин Василев. Той подчерта, че Разград притежава уникални исторически находки и е необходимо да бъде по-добре популяризиран, за да привлича още повече наши и чужди туристи.Евгени Драганов прочете поздравителен адрес от името на областния управител Гюнай Хюсмен, който отсъстваше заради служебни ангажименти и съобщи новината, че според Националния план за отбелязване на 100-годишнината от Първата световна война и участието на България в нея, на Лудогорието се отпускат 3000 лева за ремонт на паметника на загиналите във войните в село Юпер и също такава сума за отпечатване на сборник „Военната памет на Разград“ за загиналите в Първата световна война разградчани. Сборникът е дело на специалисти от Регионалния исторически музей в Разград.
Научната конференция на тема „Културно историческото наследство – памет за бъдещето“ с общо 45 доклада е в две секции: „Археология“ и „История и етнология“. Модератор на първата е проф.д.и.н. Диана Гергова, а на втората – доц.д-р Джени Маджаров. Участват учени от цялата страна, докладите им ще бъдат включени в специален сборник.
Три изложби съпътстват конференцията: на най-новите открития от разкопките на Абритус, на Златния Пегас и на златното монетно съкровище от 835 златни монети от V в.
/e-Razgrad/