Около една четвърт от бездомниците в София са висшисти, показват данните от пилотно проучване на участниците в проекта „Градски номади“, направено през май-юни т.г., заявиха пред БГНЕС Миа Агова и Елеонор Генова, които заедно с Йоана Богданова. Проучването ще бъде представено официално през есента.
Профилът на бездомника е мъж между 50 и 60 години, със сериозен трудов стаж. Причина за тежкото им положение са семейни конфликти и жилищни измами. Хората без дом са силни и горди хора, това е избор, не обичат и да просят, твърдят те. Проектът „Градски номади“ стартира през месец април т. г.
Има градски номади с всякакви съдби – едни са преживели жилищни измами и това е сериозен процент от тях, други са с нелекувани психически и здравословни заболявания, жени, преживяли битово насилие, най-общо – хора с тежки съдби, но има и такива, за които скиталчеството е личен избор, обясняват организаторите.
Според статистическия институт бездомните у нас се увеличават, но оттам преброяват само тези, които имат лични документи, а точно те са толкова малък процент, че такава цифра просто не си заслужава да приемаме за обективна. На практика статистика за тях няма.
От фондация „Каритас“ идва информация, че бездомните в цяла България са 500 хиляди души, а само в София – 100 хиляди души, докато при „Мисия без граници“, които от 4 години организират безплатни кухни по две локации в столицата, само в центъра на града бездомните са 5 хиляди души.
Приютите са малко – в цялата страна има 13 центъра за временно настаняване с капацитет 670 души. През зимните месеци в София съществуват и няколко кризисни центъра със 170 места.
Мнозинството от градските номади твърдят, че не биха стъпили в приют, освен ако навън не е минус 20 градуса. /КРОСС/
Архив за 2015-2018 година