Център за майчино и детско здраве за пациенти от рискови групи откриха в разградската болница

Оборудван с всичко необходимо, модерен и уютен, Здравно-консултативен център бе открит днес в разградската МБАЛ „Св. Иван Рилски“.
Изграден е по проект на здравното министерство – част от националната програма за подобряване на майчиното и детско здравеопазване до 2020 година, съобщи директорът на болницата д-р Марин Керчев. Ще работи с пациенти от рисковите групи: деца в неравностойно положение и от социално слаби семейства и с бременни с проблеми в бременността, с бременни от социално-слаби семейства и малцинствени групи. Което го определя като център с огромно социално значение в регион като Разградския, мотивира появата му тук д-р Керчев.
Ще го ръководи координаторът Кремена Василева. Нейна грижа ще са децата с увреждания, децата с хронични заболявания и бременните с патология по време на болничното лечение и след това у дома.IMG_6155
Специалистите ще са трима: психологът на болницата Ралица Неделчева, педиатърът д-р Атанас Станчев, акушер-гинекологът д-р Мишел Озиолор. Ще е ангажиран и социален работник. Психологът ще оказва подкрепа на децата, техните родители или настойници по време на болничното лечение и след това у дома. Грижа на социалния работник ще са връзките на семействата на новородените от рисковите групи с най-подходящия за тях семеен лекар. Ще осигурява и връзката със съответните социални служби при нужда.
Координаторът ще е на пълен работен ден, специалистите – ще имат ангажименти към назначените на пациентите консултации.
Центърът ще разполага със служебна кола за безплатни посещения по домовете на деца и бременни, когато това е наложително. Безплатни ще са и всички останали услуги в центъра, както и допълнителните изследвания от други специалисти, когато заболяването го изисква.
Центърът ще има собствена интернет страница, където ще може да бъде следен графикът за консултациите и всичко останало, свързано с неговата дейност.
„Не сме първите – каза д-р Керчев. – Такива центрове има в немалко от големите градове у нас, явно на Разград сега му дойде редът.” Болничното ръководство преценило, че си струва. И кандидатствало пред здравното министерство за подкрепа. Получили 16 000 лева, които не стигнали за ремонта, но нужната сума била допълнена от касата на болницата с абсолютното убеждение, че сътрудничеството между разградската болница и министерството ще продължи да края на националната програма за подобряване на майчиното и детското здравеопазване до 2020 година.
/e-Razgrad/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.