„Пътниче, отбий се и се поклони пред костите на падналите герои за свободата на този край!”
Една табела отклонява преминававащите край село Шуменци, на десетина километра от Тутракан. Това е място, където времето има друго измерение. Всяка година в първата неделя на септември признателните потомци идват тук, за да отбележат поредната годишнина.
Но тази година Мемориалът „Военна гробница – 1916”, един от най-големите войнишки паметници, едва побра желаещите да участват в честването на 100-годишнината от Тутраканската епопея. Тържествената част започна със заупокойна литургия за загиналите в Тутраканските боеве, от митрополитите на Русе и Констанца Наум и Теодосий. В речта си вицепрезидентът Маргарита Попова заяви, че е величав всеки подвиг, който е посветен на Отечеството, но е най-величав този, който защитава интересите на народа и не се води от политически конюнктури. Тя наблегна и на отговорността на съвременните политици да обединяват народа ни, но и заедно с другите народи да работят за изграждане на свят на мир, разбирателство и съзидание.
Не е възможно да бъдат изброени всички гости, но между тях бяха министърът на отбраната Николай Ненчев, началникът на отбраната генерал Константин Попов, началникът на Военна академия „Г. С. Раковски” генерал – майор Тодор Дочев. Почетен гост беше и внукът на генерал Пантелей Киселов – също Пантелей Киселов, както и внучката на победителя при Тутракан – Мария Киселова, която живее в Италия.
На народния събор – възпоменание имаше внушително разградско присъствие и групи от околните села. За жителите на община Разград Мемориалът отдавна се е превърнал в място, където потомците и родолюбивите граждани присъединяват своята почит към всенародната признателност.
За първи път беше направена и толкова мащабна възстановка на събитията от 5 – 6 септември 1916 г. Участниците пресъздадоха максимално точно военните действия, в автентични униформи и с оръжие, като някои от пушките са стреляли наистина точно на това място преди сто години. Във възстановката взеха участие клубове от Велики Преслав, Велико Търново, Шумен, Силистра, а от румънска страна – два клуба за възстановки. Голямата идея е да се покаже, че днес негативите са надживени. Добруджа е приютила костите на българи, румънци и германци, а Мемориалът е свято място, което истински заклеймява войната.
Нели НИКОЛОВА – РИМ, Разград
Архив за 2015-2018 година