Фермер от Печеница потърси медиите, за да го чуе държавата

Фермерът Зейти Мехмед от исперихското село Печеница потърси днес медиите, за да бъде чут най-после от държавата. Животновъдът дойде в двора ва Областната дирекция по безопасност на храните с цистерна прясно мляко с обещанието да го разлее пред фотоапаратите в знак на протест, че вече цяла година държавата не се отказва да съсипе стопанството му. Всичко започнало миналата година, когато – според ветеринарните власти – било установено, че сред кравите върлува туберкулоза. Унищожени били първо 23 животни, после още и още – цифрата стигнала 56. Още в началото Зейти Мехмед не бил съгласен с констатацията за туберкулоза в стадото му. И започнал едностранна кореспонденция с кого ли не в държавата – от президента надолу с всички, от които може да се очаква намеса за разрешаване на проблема.
Познайте дали някой ми отговори, риторично попита той днес по време на проточилия се почти час спор на висок и не твърде дипломатичен тон с шефа на дирекцията по храните д-р Илиян Драмалиев. Оказва се, че след вече почти триста дни от първия протокол за унищожаване на животните, не е платена стотинка компенсация за изкланите крави. Фермерът вече даже и не спори за цената, която е направо смешна – 30 стотинки на килограм живо тегло.
Точно по тази причина той и днес отказва да предаде за унищожаване още две животни от фермата. Настоява за още едно изследване от независима медицинска лаборатория, в която и да е страна от Европейския съюз, но се оказва, че държавата няма такава практика.
А според д-р Драмалиев, нямало и практика обезщетения за унищоженото животно да се плащат в определения от закона срок. Обикновено фермерите получавали парите си в края на календарната година.
IMG_7072При Зейти Мехмед за част от животните този срок е отдавна просрочен. Но решението за днешния му бунт дошло след като онзи ден от мандрата отказали да му приемат млякото. Как досега можеше, нали изпълнявахме точно препоръчан от ветеринарите оздравителен план, недоумява фермерът и подозира, затова че е поизнервил с упоритостта си да търси истината за туберкулозата във фермата му, че някой натиска млекопреработвателите в Лудогорието да отказват да работят с него.
След бурната среща с шефа на агенцията по храните, за e-Razgrad.bg Зейти Мехмед каза, че отново пред журналисти ще предаде заразените уж животни, но на екарисаж, след като преди това поиска официално те да бъдат умъртвени при него във фермата. На държавата като месо няма да ги дам, защото друг, на мой гръб продава после месото и реализира по 2500 лева на крава. Нали са болни, свива рамене фермерът, докато обяснява следващата си крачка в битката с държавата.
Днес Зейти Мехмед се отказа да разлива млякото, защото стана ясно, че ветеринарите ще направят всичко възможно да го обвинят и в сеене на зараза. Затова се врече пред свидетели нейде край фермата да загроби млякото. То така и не ставаше вече за нищо, първите литри в цистерната бяха там от миналия четвъртък.
Обеща гласно и че ще съди държавата. Мотивира се с още един пример за нейното безхаберие или безразличие към българския фермер. На 14 октомври на среща в разградския хотел „Централ“, където ветеринари и фермери обсъждаха подготвените промени в закона за ветеринарномедицинската дейност, З.Мехмед предаде на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ д-р Дамян Миков пълен набор с документи и кореспонденцията с институциите. На това e-Razgrad.bg бе свидетел, описахме случая в специална публикация и разполагаме с документите, които има и д-р Дамянов. Няма го само отговорът на д-р Дамянов.
А проблемът съвсем не е частен. Туберкулозата е засечена из Лудогорието още през февруари 2014 година. Напълно заличена заради това е ферма в Лудогорци – 198 крави. Проблемни се оказват още девет ферми в осем лудогорски села. Никой обаче не вярва до край на диагнозата. На споменатата вече среща с представители на Агенцията по храните и Министерство на земеделието преди повече от месец в Разград ветеринарните лекари също недвусмислено подсказаха на гостите от столицата, че недопускането на втора независима лаборатория до изследванията навежда на други мисли. И затова носят пробите – сами – не в българската лаборатория, а в Румъния.
Днес Зейти Мехмед каза, че ще изчака още малко да види дали пък след публикациите в медиите, оторизираните за реда и правото в държавата няма да се самосезират и проверят за какво наистина става дума. След това щял да продължи – арсеналът от средства да търси правата си не бил изчерпан.
/e-Razgrad/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.