Учени провериха дали наистина кучетата ни обичат безрезервно

Учени направиха експеримент дали наистина любовта на кучетата към хората е безрезервна.
Оказва се, че кучетата са в състояние да се откажат от храна и да предпочетат обичта и вниманието на собственика.
Това показва, че „най-добрият приятел на човека“ е наистина свързан с него и не го вижда само като източник на храна, посочва статия, публикувана в списание Social, Cognitive and Affective Neuroscience, информира БГНЕС.
„Опитахме се да разберем какво кара кучетата да общуват с нас и да ни обичат така – храната или самата връзка с човека. Почти всички кучета, които участваха в опитите, предпочитаха да получат похвала от собственика и да се откажат от храната, или поне ги смятаха за равнопоставени. Едва две кучета се оказаха истински лакомници“, казва Грегъри Бърнс от Университета Емъри в Атланта.
Както разказва Бърнс, кучетата дълго време били смятани за животни, чиято главна цел е търсене на храна, а стопанинът им е нещо като своеобразна хранилка. Относително неотдавна тези идеи бяха подложени на критика. Много психолози и биолози смятат, че общуването с човека, само по себе си, играе важна роля в живота на кучетата.

Авторите на проучването проверили коя от тези хипотези е вярна, като научили кучетата да отличават три различни обекта, изборът на всеки от който води до три различни последствия. Например, ако кучетата избират мека играчка, след това получават храна. Когато сложат в устата си фигура на рицар, стопанинът им ги хвали за този избор.

Последното нещо, което могат да изберат, е зелен гребен, при което не следва нищо. Този избор се използва като индикатор, че животните разбират какво се случва, когато правят избора си.

През това време учените следели какво се случва с мозъка на животните по време на избора и как тяхната нервна система реагира на „наградата“ под формата на храна или похвала от стопанина.

Както се вижда от опита, всички кучета са изпитали удоволствие от похвалите на стопаните и от храната, но реакциите им към двете се различават в известна степен.

„Този експеримент показва, че похвалите и социалното признание са важни неща за кучетата. Те вероятно се чувстват по същия начин, както и ние, когато ни хвалят. Кучетата по принцип са хиперсоциални животни и включването им в човешката екосистема ги прави уникален пример за създаването и поддържането на междувидовите социални отношения“, заключава Бърнс.
Cross.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.