Заради климатичните промени почвата в тундрата на Аляска отделя все по-големи количества въглероден диоксид, отколкото приема, а това води до повишаване на глобалните температури, предава Франс прес.
Агенцията цитира проучване на Националната агенция на океанските и атмосферни изследвания на САЩ. Според направените от нея измервания на емисиите на CO2, отделяни от тундрата в североизточната част на Аляска, те са се увеличили със 73 процента от 1975 до 2015 година. Явлението се наблюдава в периода октомври-декември.
Според учените екосистемите в Арктика са станали съществен източник на парникови газове. Сега те трябва да установят каква част от това замърсяване се дължи на разлагането на старата растителност. Този феномен ще добави допълнителни количества въглероден двуокис в атмосферата, след разтопяването на вечно замразените почви.
Заради климатичните промени и затоплянето през споменатите три есенни месеца се забавя замръзването на почвата. По този начин фотосинтезата продължава по-дълго, както и разлагането на органичните материи под въздействието на микробите. Тези процеси произвеждат допълнителни количества въглероден диоксид.
Преди 40 години споменатите почви в Аляска замръзваха напълно само за 1 месец. А сега са нужни три и повече месеца в някои райони. Арктика се затопля два пъти по-бързо от останалите части на Земята, а Аляска преживя три последователни години на рекордно високи температури, припомнят учените.
Те прецениха, че количествата CO2, съдържащи се във вечно замръзналите почви на Арктика, са два пъти по-големи от тези, разпръснати в атмосферата. Те представляват истинска климатична бомба.
Cross.bg