Три вида мерки за решаване на проблема с безстопанствените кучета

Краткострочни, средносрочни и дългосрочни мерки за решаване на проблема с безстопанствените кучета обсъдиха на заседание на Постоянната областна епизоотична комисия представители на държавни институции, частно практикуващите ветеринари и представители на ръководствата на шест от седемте общини в Лудогорието, с изключение само на представител на община Разград, съобщиха от пресцентъра на областната администрация.
Областният управител Гюнай Хюсмен участва с конкретни предложения за решаване на проблема с безстопанствените кучета, който бе тема на три от шестте точки в дневния ред.
Всички се обединиха около тезата, че в основата на проблема е безконтролното размножаване на кучетата, които имат стопани, и затова трябва да се работи както по отношение на залавяне, обезпаразитяване, кастриране и връщане на безстопанствените кучета по местата им, както изисква Закона за защита на животните, така и относно регистрацията на домашните кучета. Според регистрите на Българската агенция по безопасност на храните през 2016 г. в областта са заловени, обезпаразитени, кастрирани и върнати по местата им на 351 безстопанствени кучета. Регистрираните домашни кучета са 167.
Има съмнения, че от община в община се пренасят кучета – признаха и от ОДБХ, след като г-н Хюсмен разказа, че лично е видял в една община куче с чип от друга община. Проблемът е общ и заедно, а не поотделно трябва да се решава от общините и държавните институции – обединиха се участниците в заседанието.
Консолидация имаше и около предложението на заместник-кмета на Самуил Ахмед Мустафа да се изгради Регионален приют за кучета, който да обслужва всички общини, в момента подобна общинска структура, отговаряща на законовите изисквания в областта няма.
Конкретен в предложенията си бе и д-р Никола Досев от Българския ветеринарен съюз, който от името на колегите си представи мерки в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план, като уточни, че ако се изпълнят само краткосрочните, всичко ще е безсмислено и догодина проблемът ще е същият. Сред дългосрочните мерки е разяснителна кампания от общинските към селските кметове и от тях към населението относно необходимостта от регистрация, извършване на опис и преброяване на кучетата, незабавно маркиране, ваксиниране, обезпаразитяване и паспортизиране на домашните кучета и подаване на данни към общините, освобождаване от данък куче за първата година от регистрацията, уведомяване на населението, че по закон за кастрирано куче не се плаща данък, намаляване на данък куче в общините, където е висок. Опис на кучетата вече е започнал по населени места в община Исперих – обяви секретарят на общината Севгим Адем.
Конкретно предложение отправи и областният управител Гюнай Хюсмен, то е свързано с чипирането на домашните кучета. В ОДБХ-Разград има 2500 чипа, чийто срок на годност наближава да изтече и биха могли да се предоставят пилотно на една или две общини, ако местните управи поемат разходите по поставянето им, както и паспортизацията и поставяне на ваксини срещу бяс на тези кучета. За да се случи това, областният управител ще изпрати писмо за съдействие до ръководството на Българската агенция по безопасност на храните.
На заседанието бе обсъдено и решение от предишно заседание на комисията във връзка с пазарите за животни. Проверка е установила, че нерегламентиран пазар за животни има само в Кубрат, но със съдействието на полицията ще престане да се провежда. От местната управа уточниха, че обмислят да създадат на по-късен етап регламентиран пазар за животни.

 

/e-Razgrad

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.