Соларен панел ще превръща дъждовни капки в енергия

Учени в Китай са разработили иновативна технология за соларни панели, която превръща дъждовни капки в електрическа енергия, пише Fox News, цитирани от Фокус.
Соларните клетки, които се задействат както от дъжд, така и от слънце, са описани в журнала Angewandte Chemie.
„Пригодните за всякакви атмосферни условия соларни клекти биха могли да дадат решение на енергийната криза,“ обясняват учените, отбелязвайки, че технологията съчетава обогатени с графен електроди и цветочувствителни слънчеви клетки. „Новите соларни клетки могат да се активират от светлина през слънчеви дни и от дъждовни капки през дъждовни дни,“ добавят изследователите.
Цветочувствителните соларни клекти са тънки фотоволтаични клетки, които използват органично багрило, за да поглъщат слънчева светлина и да произвеждат електрони и съответно енергия. Тънък пласт от високопроводимия материал графен е състояние ефективно да генерира енергия от дъжд. Според материал в Science News Journal съдържащите се в дъжда соли се разпадат на йони. Падащата вода остава върху графена, образувайки двоен пласт, подобен на псевдопроводник. Енергийната разлика между пластовете е толкова голяма, че генерира електричество.
Василис Фтенакис от Колумбийския университет, който не е участвал в проучването, посочва, че ако допълнителната цена на технологията и потенциалните оптични загуби не надвишават ползите от генерирането на енергия от дъжд, изобретението би могло да се използва в области с климат, който не е подходящ за добив на слънчева енергия. Под оптични загуби се разбира загубата на енергия при отразяване или пренос, например.
Китай е един от най-големите производители на соларни панели в света. Държавата иска да утрои капацитета си за производство на слънчева енергия, достигайки 143 гигавата през 2020 година, според информация на Bloomberg.

Cross.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.